a
Ana SayfaOruç42. Bir kaza orucu bozulsa o günün de kaza edilmesi gerekir mi?

42. Bir kaza orucu bozulsa o günün de kaza edilmesi gerekir mi?

Kaza orucu bozulduğunda bozulan günün kazası gerekmez. Yani mesela bir gün oruç borcu olan kimse bu orucu kazaya niyet ettikten sonra orucunu bozsa kaza oruçları ikiye çıkmaz. Bu kişi sadece bozduğu kaza orucunu başka bir gün tutar, bozduğu günün kazasını ayrıca yapmaz.

Demek, kazanın tekrar tutulması lazım olup kazanın kazası lazım değildir.

Ancak kaza orucuna imsak vaktinden sonra niyet etmiş ve daha sonra orucunu bozmuş ise bu durumda, bozduğu günün de kazası gerekir. Bunun sebebi şudur:

Kaza oruçlarında niyet imsak vaktinden önce yapılmalıdır. Eğer niyet imsak vaktinden sonra yapılmışsa bu niyet nafile için geçerli olur. Dolayısıyla o günün orucunu bozduğunda kaza orucunu değil, nafile orucu bozmuş olur. Nafile oruç bozulduğunda da kazası gerekir.

(Ömer Nasuhi, 304, Madde 132)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin