a
Ana SayfaOruç44. Bir gayrimüslim ramazan ayında Müslüman olduğu hâlde orucunu tutmasa, bu orucun kazası ona vacip olur mu?

44. Bir gayrimüslim ramazan ayında Müslüman olduğu hâlde orucunu tutmasa, bu orucun kazası ona vacip olur mu?

Bir gayrimüslim ramazan ayı içinde Müslüman olduğu hâlde geri kalan günlerde oruç tutmayacak olsa bakılır:

– Eğer küfür diyarında Müslüman olmuşsa ve ramazan ayı çıkıncaya kadar orucun farz olduğunu öğrenmemişse özürlü sayılır. Bu durumda, tutmadığı ramazan ayının orucunu kaza etmesi gerekmez.

– Fakat İslam yurdunda Müslüman olmuşsa tutmadığı ramazan orucunu kaza etmesi gerekir. Çünkü İslam diyarında bu gibi cehaletler özür sayılmaz.

Bu fetvayı burada kaydetmemizin sebebi şudur:

İslam diyarında cehalet özür olarak kabul edilmez. Bu, oruçta böyle olduğu gibi diğer meselelerde de böyledir. Dolayısıyla bir Müslüman’ın yapması gereken ilk iş cehalet belasından kurtulmak ve bir ilim talebesi olmaktır.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 305, Madde 135)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin