a
Ana SayfaOruç45. Kasten orucu bozup kefaret gerektikten sonra oruç tutmamayı mübah kılan bir özür ortaya çıksa kefaret düşer mi?

45. Kasten orucu bozup kefaret gerektikten sonra oruç tutmamayı mübah kılan bir özür ortaya çıksa kefaret düşer mi?

Ramazan orucunu kasten bozan kimseye kefaret lazım gelir. Kendisine kefaret lazım gelen kimse gün içinde oruç tutmamayı mübah kılan bir özre tutulsa, mesela:

– Orucunu bozan kadın güç içinde âdet olsa,

– Ya da orucunu bozan kişi gün içinde -orucu bozmayı mübah kılan- bir hastalığa yakalansa, bu durumlarda kefaret düşer ve sadece kaza gerekir.

Çünkü bunlar semavi bir özürdür. Kendisine kefaret gereken kimse orucu bozmayı mübah kılan semavi bir özre yakalanırsa kefaret kazaya döner.

Fakat böyle bir kimse kendisine kefaret lazım geldikten sonra sefere çıksa kefaret düşmez. Çünkü sefer semavi bir özür değildir. Yine kendini yaralayıp hasta olsa kefaret düşmez. Çünkü bu da semavi bir özür değildir.

Netice: Orucu bozup kendisine kefaret gereken kişi orucu bozmayı mübah kılacak semavi bir özre yakalanırsa kefaret düşer; özür semavi olmazsa kefaret düşmez.

(Vehbe Zuhaylî, III, 212; Ömer Nasuhi Bilmen, 309, Madde 158)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin