a
Ana SayfaNamaz48. Son oturuşu terk ederek kıyama kalkan kimse namazını nasıl tamamlar?

48. Son oturuşu terk ederek kıyama kalkan kimse namazını nasıl tamamlar?

Bir kimse sabah namazının iki rekâtını kıldıktan sonra ikinci rekâtta oturmayarak ayağa kalksa ve üçüncü rekâtın secdesini yapsa artık bu namaz farziyetini kaybeder ve nafileye döner. Bu durumda bir rekât daha kılarak namazı dörde tamamlar ve sonunda oturarak selam verir. Sabah namazını da tekrar eda eder. Eğer üçüncü rekâta kalktığında secde etmeden üçüncü rekâtta olduğunu hatırlarsa hemen oturur ve sehiv secdesiyle namazını tamamlar.

Eğer dört rekâtlı bir farz namazın dördüncü rekâtında veya akşam namazının üçüncü rekâtında oturmayıp ayağa kalkılsa ve bir rekât daha kılınarak secdeye gidilse bu namaz da nafileye döner. Çünkü son oturuş namazın farzıdır. Farzın terkinde namaz bozulur. Bu dört rekâtlı bir namaz ise altı rekâta tamamlanır, üç rekâtlı akşam namazı ise dört rekâta tamamlanır ve selam ile namazdan çıkılır. Bu hallerde sehiv secdesi de gerekmez. Farz namaz tekrar kılınmalıdır.

Eğer sabah namazının ikinci rekâtında oturup sonra üçüncü rekâta kalksa ya da dört rekâtlı bir farz namazın dördüncü rekâtında oturup beşinci rekâta kalksa ya da akşam namazının üçüncü rekâtında oturup dördüncü rekâta kalksa namazı bozulmaz. Bu, son rekâtta oturmadan kalkmak gibi değildir. Burada terk edilen, farz olan son oturuş değil, selamı geciktirmek suretiyle vacibin tehiridir. Vacibin tehirinde ise sehiv secdesi ile namaz kurtarılır.

Bu durumda şöyle amel edilir:

Eğer secde etmeden önce hatırlarsa hemen oturur ve sehiv secdesiyle namazını tamamlar. Eğer fazla rekâtın secdesini yapmışsa iki rekâtlı bir namazı dörde, üç rekâtlı bir namazı yine dörde ve dört rekâtlı bir namazı altıya tamamlar. Selamı geciktirdiği için de sehiv secdesi yapar. Farz namazı tekrar kılması gerekmez. Çünkü son rekâtta oturarak farzı eda etmiştir. Fazladan kıldığı rekâtlar nafile olarak kabul edilir.

(İbni Nüceym, el-Bahr, II, 112)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin