5. Ashab-ı Kehf’in uykusu

Kerametin hak olduğuna dair eserimizin Beşinci Dersindeyiz. Bu dersimizde, Kehf suresinin 25. ayetini tahlil edeceğiz. Bu ayet-i kerimede, Ashab-ı Kehf hakkında şöyle buyrulur:

وَلَبِثُوا فِي كَهْفِهِمْ Onlar mağaralarında kaldılar -Kaç sene kaldılar?-  ثَلاَثَ مِائَةٍ سِنِينَ وَازْدَادُوا تِسْعًا  üç yüz yıl kaldılar ve dokuz yıl da buna ilave ettiler. Yani onlar mağarada tam 309 sene uykuda kaldılar.

Ashab-ı Kehf’in kıssası hepinizin malumudur. Zorba hükümdarın yüzüne karşı hakkı söylerler ve onun zulmünden kaçarken bir mağaraya sığınırlar. Bu mağarada uykuya dalarlar. Cenab-ı Hak onları bu mağarada 309 sene uyutur ve daha sonra uyandırır. Uyanınca birbirlerine sorarlar:

كَمْ لَبِثْتُمْ Ne kadar kaldınız?  قَالُوا لَبِثْنَا يَوْمًا أَوْ بَعْضَ يَوْمٍ Onlar derler ki: Bir gün veya bir günün bir kısmı kaldık. 309 sene onlara bir gün gibi gelmiştir.

Kıssanın detayını tefsir kitaplarına havale ediyoruz. Şimdi bu hadise üzerinde biraz tahlil yapalım:

Birinci sorumuz şu: 309 sene uykuda kalmak, örfte emsali olan bir şey midir? Siz hiç 309 sene uyuyan bir kişi gördünüz mü veya duydunuz mu? Herhalde ne görmüş ne de duymuşsunuzdur. O halde bu hadise, örfte emsali olan bir hadise değildir.

İkinci sorumuz şu: Madem örfte emsali yok, o halde buna mucize diyebilir miyiz? Hayır diyemeyiz. Çünkü mucizeler peygamberlere hastır. Ashab-ı Kehf ise peygamber değildirler.

Üçüncü sorumuz şu: Bu olaya mucize diyemiyorsak ne diyeceğiz? Adını koymamız lazım. Örfte emsali olan bir şey değil. Mucize de değil. Peki öyleyse adı ne? Biz keramet diyoruz. Hadi kerameti kabul etmeyenler, bu hadiseye bir isim bulsunlar.

Eğer şöyle derlerse: Bu keramet olmaz, çünkü onları uyutan Allah’tır. Onlar uyuduklarının farkında bile değillerdir.

Buna cevaben deriz ki: İyi de biz, “Kerameti insan yaratır.” demiyoruz ki. Birinci Dersimizde şöyle demiştik:

Kerameti yaratan Allah’tır. Velinin bu yaratmada hiçbir müdahalesi yoktur. Allah’tan başkası, zerre miskal fiile fail olamaz. Keramet, kulun makbuliyetine işaret olsun diye, Allah tarafından yaratılan olağanüstü hadisedir. Bazen velinin duası hürmetine yaratılır. Bazen de veli istemeden, hatta farkında olmadan Allah tarafından ona ihsan edilir.

Biz kerameti böyle tarif ettik. Ashab-ı Kehf’in 309 sene uyuması bir keramettir. Elbette onları uyutan Allah’tır. Bu hadise, Allah’ın kudretiyle vuku bulmuştur. Lakin Allah bu hadiseyi, onların hürmetine yaratmıştır. Onların, zalim sultanın yüzüne hakkı haykırması, belki de bu kerametin sebebi olmuştur. Eğer kerameti kabul etmezseniz, bu hadiseye bir isim bulmalısınız. Hadi bize bir isim söyleyin de öğrenelim!..

Kardeşlerim, dersimizi burada tamamlayalım. Bir sonraki derste, meselimizin Beşinci Delilini işleyeceğiz. O derste buluşuncaya kadar Allah’a emanet olun…

(196 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir