a
Ana SayfaEzan ve Kâmet5. Ezandan sonra müstehap olan şeyler nelerdir?

5. Ezandan sonra müstehap olan şeyler nelerdir?

Ezandan sona şu işleri yapmak müstehaptır:

1. Ezandan sonra şu dua okunmalıdır:

اَللَّهُمَّ رَبَّ هذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ وَالصَّلاَةِ الْقَائِمَةِ آتِ سَيِّدَنَا مُحَمَّدًا الْوسِيلَةَ والْفَضِيلَةَ وَالدَّرَجَةَ الْعَالِيَةَ وابْعَثْهُ مَقَامًا محْمُودًا الَّذِي وَعَدْتَهُ اِنَّكَ لاَ تُخْلِفُ الْمِيعَاد

Ey Allah’ım! Ey bu eksiksiz davetin ve kılınan namazın Rabbi! Muhammed (a.s.m.)’a vesileyi, fazileti ve yüksek dereceleri ver. Onu kendisine vaat ettiğin makam-ı mahmûda ulaştır. Şüphesiz sen sözünden dönmesin.

Şu dua da okunabilir:

وَأَنَا أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاََّ اللََّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَأَنََّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ رَضِيتُ بِاللََّهِ رَبًّا وَبِالإِسْلاَمِ دِينًا وَبِمُحَمَّدٍ رَسُولاً

Ben şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. O birdir ve ortağı yoktur. Şüphesiz Muhammed (a.s.m.) O’nun kulu ve resulüdür. Rab olarak Allah’tan, din olarak İslam’dan ve resul olarak Muhammed (a.s.m.)’dan razı oldum.

2. Ezan bitince ezan ile kâmet arasında dua edilmelidir. Bu hususta Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

— Ezan ile kâmet arasında edilen dua geri çevrilmez.

Sahabeler şöyle sordular:

— Ya Resulallah! Biz ne dileyelim?

Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle buyurdu:

— Allah’tan dünyada ve ahirette af ve afiyet isteyin. (Neylü’l-Evtar, II, 55; Sübülü’s-Selam, I, 130)

3. Şafiî ve Hanbeli mezheplerine göre, ezan bittikten sonra hem müezzinin hem de dinleyenlerin salavat getirmesi sünnettir.

(ed-Dürrü’l-Muhtar, I, 362; Fethu’l-Kadîr, I, 74 vd.; Merâkı’l-Felah, 33; Muğni’l-Muhtac, I, 141; el-Mühezzeb, I, 58; el-Muğni, I, 427; Keşşâfu’l-Kınâ, I, 286)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin