a
Ana SayfaOruç50. Şevval ayında altı gün oruç tutmanın hükmü nedir?

50. Şevval ayında altı gün oruç tutmanın hükmü nedir?

Ramazan ayından sonra gelen şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Zira Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

— Kim ramazan orucunu tutar ve ona şevval ayından altı gün ilave ederse, bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi olur. (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvud, Savm, 59)

Bu oruçlar peş peşe tutulabileceği gibi, ara verilerek de tutulabilir. Ramazan ayında âdet veya sefer gibi bir sebepten dolayı oruç tutamayan ve oruç borcu olanlar kişiler, ilk önce kaza oruçlarını tutup daha sonra şevval orucunu tutabilirler. Eğer iki orucu aynı ayda tutmak zor gelirse, dilerlerse kaza orucunu tehir edip ilk önce şevval orucunu tutabilirler. Zira ramazanda kazaya kalmış orucu bulunan kimsenin nafile oruç tutması mekruh değildir.

Şunu da hatırlatalım:

Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, ramazan ayında tutulmayan orucun yerine geçmez. Ramazanda tutulmayan orucun ayrıca kaza edilmesi gerekir. Bir oruçta hem kazaya hem de nafileye niyet edilmesi geçerli olmadığından dolayı şevval ayında tutulan oruçta bunlardan sadece birisine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, ramazanda tutulamayan orucun kazasına niyet edilirse bu oruç kaza orucu olur, şevval orucu olmaz.

(İbni Âbidin, Reddü’l-Muhtar, III, 421, 422; Vehbe Zuhaylî, III, 128)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin