a
Ana SayfaZekât55. Nisaptan fazla olan zekât tek bir kişiye verilebilir mi?

55. Nisaptan fazla olan zekât tek bir kişiye verilebilir mi?

Bir kimsenin fazla malı olup bu malların zekâtı nisap miktarını aşarsa, bu zekâtın tamamını bir fakire vermek caiz ise de bu mekruhtur. Zira bu durumda, nisabı aşan miktar sanki zengine verilmiş gibi olur.

Ancak bu kişi borçlu olur ve aldığı zekâtı borçlarına ödeyecek olursa ya da kalabalık bir ailesi olup bu zekâtı onlar ile bölüşecek olursa, bu durumda, ona zekât vermek mekruh olmaz.

(Vehbe Zuhaylî, III, 364; el-Hidâye, I, 114; el-İhtiyar, I, 121; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 366, Madde 95)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin