a
Ana SayfaNamaz59. İnsanın yüzüne, ateşe ve resme karşı namaz kılınır mı?

59. İnsanın yüzüne, ateşe ve resme karşı namaz kılınır mı?

Fakihler bir insanın yüzüne doğru namaz kılmanın mekruh olduğu hususunda ittifak etmişlerdir. Hanefi mezhebine göre, bu tahrimen (harama yakın) mekruhtur.

Yanmakta olan sobaya, ocağa ve ateş dolu mangala karşı namaz kılmak da mekruhtur. Çünkü ateşe doğru namaz kılmakta ateşe tapanlara benzeme manası vardır. Muma, kandile ve lambaya karşı namaz kılmak ise mekruh değildir.

Yine kişinin, önünde dikili bulunan bir surete doğru namaz kılması mekruhtur. Çünkü suretler ve heykeller kendisine tapılan şeylerdendir. Ayrıca resim ve heykeller kendisine bakılması sebebiyle namaz kılanı meşgul eder ve huşudan alıkoyar.

Üzerinde resimler bulunan bir yaygı üzerinde namaz kılmakta ise bir beis yoktur. Çünkü resimler bu şekilde ayak altında kalmaktadır. Ancak içinde resim olan eve meleklerin girmeyeceği unutulmamalıdır. Namazın mekruh olmaması farklıdır, resim olan eve meleklerin girmeyeceği konusu farklıdır.

(Vehbe Zuhaylî, II, 74; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 238, Madde 30)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin