a
Ana SayfaHadis Savunması6. Andolsun ki Allah’ın resulünde sizler için güzel bir örnek vardır. (Ahzab 21)

6. Andolsun ki Allah’ın resulünde sizler için güzel bir örnek vardır. (Ahzab 21)

Ahzab suresinin 21. ayetinde şöyle buyrulmuş:

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ  Andolsun ki şüphesiz sizler için vardır  فِي رَسُولِ اللَّهِ  Allah’ın resulünde  أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ  güzel bir örnek -Bu güzel örnek kimler içindir?-  لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّهَ  Allah’a kavuşmayı umanlar için  وَالْيَوْمَ الْاخِرَ  ahiret gününe kavuşmayı umanlar için  وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا  ve Allah’ı çokça zikredenler içindir.

Manaya bir daha dikkat edelim: Andolsun ki Allah’ın resulünde sizler için güzel bir örnek vardır. Bu güzel örnek, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler içindir.

Şimdi, bu ayet-i kerime üzerinde biraz tahlil yapalım:

Ayet-i kerimenin başında şöyle buyrulmuş: Andolsun ki Allah’ın resulünde sizler için güzel bir örnek vardır.

Yani Allah’ın resulü (a.s.m.) müminler için güzel bir örnektir. Müminler yaşantılarında Resulullah (a.s.m.)’ı örnek almalı ve ona benzemeye çalışmalıdır.

— Peki, kimler Peygamberimiz (a.s.m.)’ı kendilerine güzel bir örnek yaparlar?

Ayetin devamı sorumuza cevap verir:  لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّهَ وَالْيَوْمَ الْاخِرَ  Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar  وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا  ve Allah’ı çokça zikredenler.

Ayet-i kerime diyor ki: Kim Allah’a ve ahirete kavuşmayı umuyor ve Allah’ı çokça zikrediyorsa, Resulullah (a.s.m.)’ı kendine örnek yapar. Yok, örnek yapmıyorsa, onun Allah ve ahiret inancında bir problem vardır. Ve yine o, Allah’ı çokça zikretmiyordur.

Bu ayet-i kerime mana-yı muhalifiyle şöyle diyor: Kim Allah’a ve ahirete kavuşmayı ummuyor ve Allah’ı da çokça zikretmiyorsa, bu kişi Resulullah (a.s.m.)’ı kendine örnek yapmaz.

Demek, Peygamberimiz (a.s.m.)’ın hadislerini kabul etmek ve sünnetine uymak, kişinin imanıyla ve ibadetiyle alakadardır. Allah’a ve ahirete imanda problem yaşayanlar ve başta zikir olarak ibadette kusurlu olanlar, Peygamberimiz (a.s.m.)’ı kendilerine güzel bir örnek yapmazlar ve yapamazlar. Bu nimet onlara ihsan edilmez. Onlar bu nimetten mahrum kalırlar.

Bu tahlilden sonra, şimdi hadis inkârcılarına diyoruz ki:

Siz, “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorsunuz.

— Peki, Ahzab suresinin 21. ayetini hiç okumuyor musunuz?

— Bu ayetin emriyle niçin amel etmiyorsunuz?

Ayet-i kerime diyor ki: Andolsun ki Allah’ın resulünde sizler için güzel bir örnek vardır.

Ayetin bu beyanına karşı, siz Resulullah (a.s.m.)’ı kendinize örnek yapmıyor ve onun sünnetini inkâr ediyorsunuz.

— Bu hâlinizle Kur’an’a muhalefet ettiğinizin farkında değil misiniz?

Hem ayetin şu beyanından da korkmuyorsunuz: Allah’ın resulünü ancak Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler kendilerine örnek yapar.

Siz Resulullah (a.s.m.)’ın sünnetini kendinize örnek yapmadığınıza göre, sizin Allah ve ahiret inancınız bozuk. Ve siz zikir ehli de değilsiniz; ibadet hayatınız da problemli.

Kur’an sizi böyle tarif ediyor. Artık varın gerisini siz düşünün!

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin