a
Ana SayfaŞefaat6. Bilerek hakka şahitlik edenler şefaate sahiptirler. (Zuhruf 86)

6. Bilerek hakka şahitlik edenler şefaate sahiptirler. (Zuhruf 86)

Zuhruf suresinde şöyle buyrulmuş:

وَلاَ يَمْلِكُ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ الشَّفَاعَةَ  Allah’ı bırakıp da ibadet ettikleri şeyler şefaate sahip değildirler.  إِلاَّ مَنْ  Şefaate ancak o kimse sahiptir ki  شَهِدَ بِالْحَقِّ وَهُمْ يَعْلَمُونَ  bilerek hakka şahitlik etti.

Manaya bir daha dikkat edelim: Allah’ı bırakıp da ibadet ettikleri şeyler -yani putlar- şefaate sahip değildirler. Şefaate ancak bilerek hakka şahitlik edenler sahiptir. (Zuhruf 86)

Şimdi bu ayet-i kerime üzerinde biraz tahlil yapalım:

Ayeti kerimenin başında,  وَلاَ يَمْلِكُ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ الشَّفَاعَةَ  “Allah’ı bırakıp da ibadet ettikleri şeyler şefaate sahip değildirler.” buyrulmuş.

Allah’ı bırakıp da ibadet ettikleri şeyler putlardır. Müşrikler putların kendilerine şefaat edeceklerine inanıyorlardı. Bu ayet-i kerime ile onların inancının yanlışlığı ortaya konulmuş ve putların şefaat hakkı olmadığı bildirilmiştir.

Daha sonra  إِلاَّ مَنْ  “Ancak o kimse müstesna” denilerek istisna yapılmıştır. Bu istisnadan anlıyoruz ki ayetin devamında gelecek olan kimseler şefaat hakkına sahiptirler.

— Peki, onlar kimdir?

Ayetin devamı bunu beyan eder:  شَهِدَ بِالْحَقِّ وَهُمْ يَعْلَمُونَ  Bilerek hakka şahitlik edenler.

Hakka şahitlikten murad, Allah’tan başka ilah olmadığına şahitliktir. Bilerek bu şahitliği yapanlar da başta melekler, peygamberler ve derecelerine göre salih kullardır.

Bakın, ayetin apaçık beyanıyla, “bilerek hakka şahitlik edenler” şefaat yetkisine sahip olacaklardır. Bu manaya kendi yorumumuzu falan da katmıyoruz. Ayetin kelime manası bu. Hangi tefsire ya da meale baksanız bu manayı bulursunuz.

O hâlde şimdi, şefaati inkâr edenlere bazı sorular soralım:

— Sizler bu ayet-i kerimeye nasıl mana veriyorsunuz? Yoksa biz ayet-i kerimeyi yanlış mı anlıyoruz?

— Ayet-i kerime apaçık bir şekilde, şefaat hakkını “bilerek hakka şahitlik edenlere” tahsis ederken, sizler nasıl oluyor da şefaati inkâr ediyorsunuz?

Bakın, şefaati inkar etmek ayeti inkâr etmektir; ayeti inkâr eden de küfre girer. Küfre girmek için tek bir ayeti inkâr etmek kâfidir. Şefaat Kur’an’ın ayetleriyle sabittir. Bunu inkâr ayetleri inkârdır.

Artık bundan sonrasını şefaati inkâr edenler düşünsün…

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin