a
Ana SayfaGusül6. Gusül abdestinin farzları nedir ve nasıl alınır?

6. Gusül abdestinin farzları nedir ve nasıl alınır?

Gusül abdestinin farzları üçtür:

1. Ağzı yıkamak.

2. Burna su vermek.

3. Bütün vücudu yıkamak.

Gusül abdesti alırken önce ağza ve burna bolca su verilir. Bu işe abdestte yapılan ağız ve burna su vermeden daha çok özen gösterilmelidir.

Vücut yıkanırken iğne ucu kadar bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilmelidir. Kulak, göbek çukuru, bıyık, kaş, sakalın iç kısımları, baştaki saçlar ve avret yerlerinin dış kısımları gibi, sıkıntı çekmeksizin yıkanması mümkün olan bedenin her yeri yıkanmalıdır. Bunların araları ve dipleri kuru kalırsa gusül tamamlanmış olmaz.

Ancak kadınların saçları örülmüş olursa örgüyü açmaları şart değildir. Bu durumda, saçların dibine suyun geçmesi yeterlidir. Hükmün böyle olmasının sebebi kadındaki sıkıntıyı gidermektir. Kadınların saçlarını örmesi âdet olduğundan her gusülde saçlarını açmaları onlar için bir meşakkattir. Bu meşakkati önlemek için örgüyü açmaları istenmemiş, saçlarının diplerini yıkamaları yeterli görülmüştür. Örülmemiş saçların bütünüyle yıkanması ise ittifakla farzdır.

Erkeklerde uzun saçta bir zorunluluk olmadığı için, saçları örülmüş olan erkekler örgüyü açmalı ve saçlarının her tarafını yıkamalıdır. Kadınlarda affedilen bu durum erkeklerde affedilmemiştir.

Kapanmış olan küpe deliklerinin içini yıkamaya gerek yoktur. Zaten kapalı olduğu için içine su da girmeyecektir. İçlerine su geçebilecek bir hâlde olan küpe deliklerini ise içlerine su geçecek şekilde elle ıslatmalıdır. Bunun için ovalaması yeterlidir.

(Fethu’l-Kadîr, I, 38 vd.; ed-Dürrü’l-Muhtar, I, 140-143; Merâkı’l-Felah, 17; el-Lübab, I, 20)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin