a
Ana SayfaFikir Sofrası6. İnsanın kıyameti ölünce kopar!

6. İnsanın kıyameti ölünce kopar!

Bilim adamları toplanarak 50 sene sonra dünyanın yok olacağını söyleselerdi, bir de bu sözlerini kesin delillerle şüphe götürmeyecek bir şekilde ispat etselerdi, hiçbir bilim adamı da bu kaziyeye karşı gelmeyip hepsi evet deselerdi, herhâlde dünyaya karşı olan şiddetli aşkımız bir anda sönüp kaybolurdu.

Hatta birçoğumuz, “Madem 50 sene sonra dünya yok olacak, çalışıp da ne yapayım!” diyerek dükkânını bile açmazdı. Açanlar da zengin olmak gayesiyle değil, sadece ihtiyaçlarını gidermek için açardı.

Yani dünyanın 50 sene sonra yok olacak olması bizdeki bütün dünya aşkını öldürüp yok ederdi.

Hâlbuki bizim kıyametimiz olan küçük kıyamet -yani ölüm- belki de 50 sene dolmadan başımıza gelecek. Mesela benim için asla bir elli sene yok…

— Biz öldükten sonra dünyanın yaşamasının bir önemi var mı?

— Biz toprağın altına girdikten sonra güneş doğsa ne olacak doğmasa ne olacak? Bize ne faydası var?

— Hâl böyle iken, niçin biz dünyanın kıyametinin 50 sene sonra kopacağını bildiğimizde dünya sevgisinden vazgeçiyoruz da 50 sene içinde her hâlükârda öleceğimizi bildiğimiz hâlde dünya sevgisinden vazgeçmiyoruz?

— Niçin büyük kıyametin kopacağı bilgisi bizi dünyaya karşı küstürüyor da küçük kıyametin kopacağı bilgisi bizi dünyaya karşı küstürmüyor?

— Niçin kıyametin kopacağına inandığımızda dünyaya karşı hırsımız kayboluyor da öleceğimizi bildiğimiz hâlde dünyaya karşı hırsımız kaybolmuyor?

Cenab-ı Mevla, küçük kıyamet olan ölümden ibret almayı ve ölümün tefekkürüyle dünya sevgisinden kurtulmayı bizlere nasip etsin. Âmin.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin