a
Ana SayfaAdak6. Şarta bağlı bir nezir şartın yerine gelmesinden evvel eda edilebilir mi?

6. Şarta bağlı bir nezir şartın yerine gelmesinden evvel eda edilebilir mi?

Bir şarta bağlanmış olan nezir o şartın gerçekleşmesinden önce yerine getirilemez.

Mesela “Falan zat gelirse üç gün oruç tutmak nezrim olsun.” diyen kimse, daha o zat gelmeden önce üç gün oruç tutacak olsa nezrini yerine getirmiş olmaz. Eğer oruç tuttuktan sonra o zat gelecek olursa, gelmesinden sonra üç gün tekrar oruç tutması gerekir.

Bir şarta bağlanmayan adak vaktinden önce yerine getirilse, mesela nisan ayında tutulması nezredilen bir oruç mart ayında tutulsa, İmam-ı Azam Hazretleri ve İmam Ebû Yusuf’a göre caizdir. İmam Muhammed’e göre ise caiz olmaz.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 329, Madde 240, 241)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin