a
Ana SayfaOruç6. Şek günü nedir ve şek gününde oruç tutmak caiz midir?

6. Şek günü nedir ve şek gününde oruç tutmak caiz midir?

Şek şüphe demektir. Şek günü ise şaban ayının otuzuncu günüdür. Bugün şaban ayının son günü mü yoksa ramazan ayının ilk günü mü olduğu belli olmazsa, bu güne şek günü denir.

Şek günü meselesi memleketimizde bir mesele değildir. Çünkü ülkemizde ramazan ayının başlangıcı astronomik hesaplarla belirleniyor. Daha senenin başında iken takvimlerde ramazanın birinci günü yazılı oluyor.

Bazı ülkelerde ise ramazanın başlangıcı astronomik hesaplarla değil, hilali gözlemle belirleniyor. Hilal gözüktüğünde oruca başlanıyor, gözükmemişse bir gün sonrası bekleniyor. Ancak hava bulutlu olduğundan hilal gözükmüyorsa, işte bu durumda bir şüphe ortaya çıkıyor. Acaba bu gün şaban ayının otuzuncu günü mü yoksa ramazanın birinci günü mü? Bu belirlenemediğinden dolayı bu güne şek günü deniliyor.

Şek gününü bu şekilde öğrendikten sonra, şimdi şek gününde oruç tutmakla ilgili hükümleri maddeleyelim:

1. Şek gününde ramazan orucuna niyet ederek oruç tutmak tahrimen (harama yakın) mekruhtur.

2. Şek gününde adak gibi bir vacibe niyet ederek oruç tutmak yine tahrimen mekruhtur.

3. Eğer şek günü kişinin nafile olarak tuttuğu bir güne rast gelmişse, mesela şek günü perşembe gününe rast gelse, her perşembe günü oruç tutmayı âdet eden birisi şek gününde nafile oruç tutabilir. Bunda bir sakınca yoktur. Eğer şek gününün ramazanın birinci günü olduğu anlaşılırsa tuttuğu oruç ramazan orucu yerine geçer. Böyle olmazsa nafile kabul edilir.

4. Şek gününde, “Ramazan ise oruç tutmaya, değilse iftar etmeye.” şeklinde niyet ederek oruç tutulmaz. Çünkü böyle tereddütle oruca niyet olmaz.

5. Ramazanı karşılamak için üç gün önceden oruç tutmak da mekruhtur. Çünkü Peygamberimiz (a.s.m.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Ramazanı bir veya iki gün önce oruçla karşılamayın. Eğer bir kimse âdeti olduğu için bu günleri oruçla geçiriyorsa tutsun.” (Buhâri, Savm, 14; Müslim, Sıyâm, 21)

Başta dediğimiz gibi, ülkemizde hilalin tespiti gözle değil, astronomik hesaplarla belirlendiği için şek günü hususunda bizler bir problem yaşamıyoruz. Merak edenler için konuyu da anlatmış olduk.

(Fethu’l-Kadir, I, 53 vd.; ed-Dürrül’l-Muhtar, II, 119 vd.; Merakı’l-Felah, 107; Vehbe Zuhaylî, III, 120)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin