a
Ana SayfaTilavet Secdesi6. Tilavet secdesi hemen mi yapılmalıdır?

6. Tilavet secdesi hemen mi yapılmalıdır?

Hanefi mezhebine göre, namaz dışında okunan bir secde ayetinden dolayı hemen tilavet secdesi yapılmasına gerek yoktur. Zamanı belirsiz olan geniş bir zaman içinde de yapılabilir. Bu durumda yine eda sayılır, kaza sayılmaz. Bununla beraber, bir zaruret olmadıkça geciktirilmemesi efdaldir.

İmam Ebû Yusuf’a göre ise tilavet secdesinin -namaz dışında da olsa- hemen yapılması vaciptir. Ancak fetva İmam Ebû Yusuf’un kavline göre değildir.

Namaz esnasında okunan secde ayetinden dolayı ise namaz içinde tilavet secdesi yapılması vaciptir. Çünkü bu secde namazın fiillerinden olan kıraat sebebiyle vacip olmuştur. Dolayısıyla namazla ilgili fiillere iltihak etmiş olur ve namazın bir parçası gibi olur.

Eğer bir kimse namazdaki kıraatini secde ayeti ile sona erdirirse ya bunun için müstakil olarak secdeye gidip sonra kıraat için geri döner ya da bu secdeyi namazın rükû veya secdesi içinde eda eder. Eğer rükû ile tilavet secdesini eda edecekse, rükûa giderken tilavet secdesine niyet etmesi gerekir. Eğer namazın secdesi ile tilavet secdesini eda edecekse, niyet etsin etmesin önemli değildir. Secde hem namaz secdesi hem de tilavet secdesi yerine geçer.

(Vehbe Zuhaylî, II, 236-237)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin