a
Ana SayfaNamaz61. Kaçıncı rekâtta olduğunu unutan namazını nasıl tamamlar?

61. Kaçıncı rekâtta olduğunu unutan namazını nasıl tamamlar?

Kişi kıldığı namazın rekâtlarında şüphelense bakılır:

Eğer bu şüphe kendisinde ilk kez olmuşsa o namazı yeniden kılar. Fakat birkaç defa olmuşsa namazı yeniden kılması icap etmez. Kanaatine göre hükmedip namazına devam eder.

Mesela sabah namazını kılarken, “Bir rekât mı kıldım yoksa iki rekât mı?” diye şüphelense ve kalben bir rekât kıldığına hükmetse, bu hükümle amel edip bir rekât daha kılar. Bu husustaki tereddüdünden dolayı da sehiv secdesi yapar.

Eğer iki rekât kıldığına hükmederse, bu hükümle amel edip namazını buna göre tamamlar ve selamdan sonra yine sehiv secdesi yapar.

Eğer hiçbirine karar veremezse az olanı esas alır. Çünkü az olanda kesinlik vardır. Bu durumda, kendisini bir rekât kılmış kabul eder ve bir rekât daha kılar. Ancak ikinci rekâtta olma ihtimalinden dolayı birinci rekâtın sonundu oturup Tayihhat’ı okur. Ondan sonra kalkıp bir rekât daha kılar ve namazın sonunda sehiv secdesi yapar.

Eğer dört rekâtlı bir namaz kılsa ve kıldığı rekâtın birinci rekât mı yoksa ikinci rekât mı olduğundan şüphe etse ve kalben bir tarafı seçemese, kendisini bir rekât kılmış kabul eder ve her rekâtın sonunda oturup Tayihhat’ı okur. Çünkü iki rekât kılmış olma ihtimali de vardır. İlk oturuşu ve son oturuşu kaçırmamak için ihtiyaten her rekâtın sonunda oturup Tayihhat’ı okur. Namazın sonunda da sehiv secdesi yapar.

Eğer dört rekâtlı bir namaz kılsa ve kıldığı rekâtın ikinci rekât mı yoksa üçüncü rekât mı olduğundan şüphe etse ve kalben bir tarafı seçemese, iki rekât kıldığına hükmeder. Ancak bu rekâtın sonunda oturmaz. Çünkü bu rekâtın üçüncü rekât olma ihtimali de vardır. Bir rekât daha kılar ve bu üçüncü rekâtın sonunda oturup Tahiyyat’ı okur. Çünkü bu rekâtın dördüncü rekât olma ihtimali vardır. Sonra kalkıp bir rekât daha kılar ve namazın sonunda sehiv secdesi yapar.

Eğer bu namaz üç rekâtlı bir namaz olur ve ikinci rekâtta olduğuna hükmederse, bu rekâtta oturması gerekir. Çünkü bu rekâtın üçüncü rekât olma ihtimali de vardır. Son oturuşu kaçırmamak için bu rekâtta oturup Tahiyyat’ı okur. Sonra kalkıp bir rekât daha kılar ve namazın sonunda sehiv secdesi yapar.

Eğer kıldığı rekâtın üçüncü rekât mı yoksa dördüncü rekât mı olduğundan şüphelense ve kalben bir tarafı seçemese, üç rekât kıldığına hükmeder. Ancak bu rekâtın sonunda oturup Tahiyyat’ı okur. Çünkü bu rekâtın dördüncü rekât olma ihtimali de vardır. Daha sonra kalkar ve bir rekât daha kılar ve teşehhüdden sonra sehiv secdesi yaparak namazını tamamlar.

(Kâsânî, Bedâî, I, 165, 166; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 199, Madde 346-349)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin