a
Ana SayfaZekât69. Zekâtı vermeye vekil olan kişinin zekâtı verirken niyet etmesi gerekir mi?

69. Zekâtı vermeye vekil olan kişinin zekâtı verirken niyet etmesi gerekir mi?

Zekat vermede vekilin niyeti değil, vekil kılanın niyeti geçerlidir. Buna göre, bir kimse malının zekâtına niyet ederek zekâtını bir vekile verse, vekil de bu malı fakire verirken zekâta niyet etmese, bu caizdir ve zekât geçerlidir.

Bunun tam tersi olup, vekil zekâta niyet etse ancak vekâleti veren niyet etmese, bu durumda, verilen mal zekât yerine geçmez. Çünkü zekât vekille ilgili değil, vekâleti verenle ilgilidir.

Şunu da hatırlatalım: Vekil olan kişi, mal sahibinden izin almaksızın bir başkasını vekil edebilir.

(Vehbe Zuhaylî, III, 375-376; Ömer Nasuhi Bilmen, 342, Madde 11/3)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin