a
Ana SayfaFikir Sofrası7. Bazen kişi müşrik olur, bazen de duyguları…

7. Bazen kişi müşrik olur, bazen de duyguları…

İnsan bazen Allah’a ortak koşar, müşrik olur. Bazen de kendisi Müslüman olur fakat duygu ve latifeleri müşrik olur.

Mesela korku bir latifedir ki onun şirki Allah’tan başkasından korkmaktır. Kim ki mâsivâdan Allah’tan korkar gibi korkarsa, korku duygusu şirke düşmüş olur. Kim de sadece Allah’tan korkarsa, korkuda tevhide ulaşmış olur.

Yine muhabbet bir latifedir ki onun şirki Allah’tan başkasını Allah’ı sever gibi sevmektir. Kim ki mâsivâyı Allah’ı sever gibi severse, muhabbette şirke düşmüş olur. Kim de sadece Allah’ı sever ve sevdiğini Allah için severse, muhabbette tevhide ulaşmış olur.

Yine nokta-i istinad arama -yani bir dayanma noktası isteme- insanda bir duygudur ki onun şirki Allah’tan başkasına dayanmak ve mâsivâya güvenmektir. Kim ki Allah’tan başkasına, Allah’a tevekkül eder gibi tevekkül ederse, tevekkülde şirke düşmüş olur. Kim de sadece Allah’a dayanır ve sadece Allah’a tevekkül ederse, tevekkülde tevhide ulaşmış olur.

Yine nokta-i istimdat arama -yani sıkışınca yardım dileme- insanda bir duygudur ki onun şirki Allah’ı unutarak başkalarından yardım istemek ve gelen yardımı bizzat sebepten bilmektir. Kim ki Allah’ı hatırlamaksınız başkalarından yardım ister ve kendine ulaşan yardımı sebepten bilirse, yardım dileme duygusunda şirke düşmüş olur. Kim de sadece Allah’tan yardım diler, sadece Allah’tan ister ve Allah hesabına bir sebebe yapışırsa, yardım dileme duygusunda tevhide ulaşmış olur.

Bunlar gibi, bütün latife ve duyguların farklı farklı tevhidleri ve kendilerine münasip şirkleri vardır. Bu şirkler kelime-i tevhid kılıcıyla kesilir. Allahu Teâlâ bizi ve duygularımızı muvahhid eylesin. Âmin

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin