a
Ana SayfaTilavet Secdesi7. Hasta olan kimse îmâ ile tilavet secdesi yapabilir mi?

7. Hasta olan kimse îmâ ile tilavet secdesi yapabilir mi?

Hasta iken secde ayetini okuyan veya dinleyen kişinin îmâ ile tilavet secdesi yapması caizdir.

Yine araba, uçak ve tren gibi bir binekte iken secde ayetini okuyan veya dinleyen kişinin îmâ ile tilavet secdesi yapması caizdir.

Fakat kişi binici değil iken okuduğu veya dinlediği bir secde ayetinden dolayı -bir özrü bulunmadıkça- binici iken îmâ ile secde edemez. Bu caiz değildir. Binici değil iken okunan bir secde ayetinden dolayı hakiki olarak secdeye gidilmeli ve tilavet secdesi normal şekliyle eda edilmelidir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 208, Madde 392)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin