a
Ana SayfaYiyecekler-İçecekler7. Kendiliğinden ölüp suyun yüzüne çıkan balık yenilir mi?

7. Kendiliğinden ölüp suyun yüzüne çıkan balık yenilir mi?

Dıştan bir etki olmaksızın kendiliğinden ölüp suyun yüzüne çıkan balığın yenmesi helal değildir.

Ancak balık dıştan bir etki ile ölürse, mesela suyun açılıp kurumasından ya da fazla sıcak veya soğuktan ölürse, bu balığın yenilmesi helaldir.

Yine kuşlar tarafından öldürülen veya su içinde bağlı tutulmakla ya da buz içinde sıkışmakla ölen balıklar da yenir. Balıklarda boğazlamaya gerek yoktur.

(Vehbe Zuhaylî, IV, 321; Ömer Nasuhi Bilmen, 426, Madde 57)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin