a
Ana SayfaKur'an-ı Kerim7. Kur’an-ı Kerim’e abdestsiz dokunmak caiz midir?

7. Kur’an-ı Kerim’e abdestsiz dokunmak caiz midir?

Hanefi mezhebine göre, abdestsiz olarak Kur’an’a dokunmak caiz değildir. Abdestsiz olarak Kur’an’ın bütününe dokunmak caiz olmadığı gibi, Kur’an’ın bir kısmına ya da üzerinde ayet yazılı olan tahta ve duvara dokunmak da caiz değildir.

Mushafa bitişik kapağına dokunmak da böyledir. Zira kapak mushafa tabidir. Kur’an’ın içine konulduğu mahfazaya, mesela torbasına veya kutusuna abdestsiz dokunmak ise caizdir. Çünkü mahfaza mushafa tabi değildir.

Yine Kur’an’a çubuk ve kalem gibi bir şeyle dokunmak ve sayfalarını açmak caizdir. Çünkü bunlar da mushafa tabi değildir.

Elbise kolunun yeni ile dokunmak ise tahrimen (harama yakın) mekruhtur. Çünkü elbisenin yeni elbiseyi giyen kişiye tabidir.

Buluğa ermeyen çocukların Kur’an okumayı öğrenmek ve ezberlemek için abdestsiz olarak Kur’an’a dokunmaları ve onu taşımaları caizdir. Zira çocukları her zaman abdest almaya zorlamak zor ve meşakkatlidir ve onlara usanç verebilir. Eğer öğrenme ve ezberleme niyeti olmazsa çocukların da abdestsiz olarak Kur’an’a dokunmaları caiz değildir.

(Vehbe Zuhaylî, I, 213-214)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin