7. Miraç seyahatinin Burak ile yapılması

Miraç konusunun Yedinci dersindeyiz. Bu dersimizde, Miracın bedenle olduğunun, Yedinci delilini işleyeceğiz. Yedinci delilimiz şu:

Hadis-i şeriflerde, isra seyahati esnasında, Efendimiz (asm)’ın, Burak isimli bir bineğe bindiğinden bahsedilmektedir. Bir hadis-i şeriflerinde Efendimiz (asm) şöyle der:

…Katırdan küçük, merkepten büyük beyaz bir bineği çekti ve yularını tutarak bana “Bin.” dedi. Hemen Burak denilen bu bineğe bindim. Cebrail’in refakatinde hareket ettik. Burak o kadar hızlı gidiyordu ki, ayağını, gözümün gördüğü en son noktaya basıyordu. Bir anda Kudüs’e vardık…

Efendimiz (asm)’ın, Burak isimli bineğe binmesiyle ilgili hadisler, başta Buhari ve Müslim olmak üzere, neredeyse bütün hadis kitaplarında geçmektedir. (bk. Ahmed b. Hanbel, c. 3, s. 148; Buhârî, c. 4, s. 248; Müslim, c. 1, s. 145; Tirmizî, c. 5, s. 301; Beyhakî, c. 2, s. 362-363; Begavî, c. 2, s. 177; İbn Esîr, Câmiu’l-usûl, c. 12, s. 53; Ebu’l-Fidâ, c. 3, s. 8)

Bu noktada delilimiz şu:

Miraç seyahatinin Burak ile yapılması, bu seyahatin bedenle olduğunu ispat eder. Zira ruhun seyahat için bineğe ihtiyacı yoktur ve rüyadaki bir seyir için bineğe binilmez. Burak ancak beden için bir araç olabilir. Bu da ispat eder ki, bu seyahat bedenle olmuştur.

Delilin izahı kolay olunca, ders de kısa oldu. Yedinci delili burada noktalayalım. Bir sonraki dersimizde meselemizin Sekizinci delilini işleyeceğiz. O derste görüşünceye kadar Allah’a emanet olun.

(195 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir