a
Ana SayfaNamaz71. Tertip sahibi nedir ve tertip sahibi kimse namazı nasıl kaza eder?

71. Tertip sahibi nedir ve tertip sahibi kimse namazı nasıl kaza eder?

Üzerinde altı vakitten daha az kaza namazı borcu olan kimseye tertip sahibi denir.

Eğer tertip sahibinin bir namazı kazaya kalacak olursa, bu kaza namazı ile vakit namazları arasında sırayı gözetmeli ve kazaya bıraktığı namazı sonraki vakit namazından önce kılmalıdır. Zira gerek kaçırılan namazlar arasında ve gerek bunlar ile vakit namazları arasında sırayı gözetmek bir şarttır.

Tertip sahibi olan kimse kazaya bıraktığı namazı kılmadan vaktin namazını kılarsa, İmam Ebû Yusuf’a göre bu namaz nafile bir namaza döner. Bu kişi ilk önce kazaya bıraktığı namazı kılmalı ve daha sonra vaktin namazını iade etmelidir.

İmam Muhammed’e göre ise bu namaz bozulur, nafile de olmaz.

Mesela sabah namazını kazaya bırakan tertip sahibi bir kişi bu namazı kaza etmeden öğle namazını kılarsa, bu namaz İmam Ebû Yusuf’a göre nafile olur. Bu kişi kılmadığı sabah namazının kazasını yapmalı ve öğle namazını tekrar kılmalıdır. İmam Muhammed’e göre ise kıldığı öğle namazı bozulur, nafile de olmaz.

İmam-ı Azam Hazretlerine göre ise kıldığı öğle namazı muvakkaten sahih olur. Şöyle ki:

Eğer kazayı bıraktığı sabah namazını kılmadan önce beş vakit namaz kılacak olsa -bu namazlar o günün öğle namazıyla başlayıp ertesi günün sabah namazına kadar olan namazlardır- ve bundan sonra kazaya bıraktığı sabah namazını kaza etse, bu altı vaktin hepsi sahih olur. Fakat bu beş vakit namazı kılmadan sabah namazının kazasını kılarsa, arada kılmış olduğu vakit namazlar bozulur ve yeniden kılınması gerekir.

Eğer tertip sahibi kişi kazaya bıraktığı namazı unutarak vaktin namazını kılsa, mesela bu kişi sabah namazını kaçırdığı hâlde bunu unutup öğle namazını kılacak olsa, bu öğle namazı sahih olur. Çünkü unutmak bir özürdür. Daha sonra sabah namazını kaza eder.

Yine tertip sahibi bir kişi kazaya bırakmış olduğu namazı kılmadan bir sonraki vaktin namazı gelse ve zaman sadece bu vaktin namazını kılacak kadar dar olsa, bu durumda, ilk önce vaktin namazını kılar, daha sonra da kaza namazını kılar. Mesela ikindi namazını kazaya bırakan bir kişi akşam namazının son vaktinde namaz kılmaya müsait olsa ve vakit sadece akşam namazının farzını kılacak kadar dar olsa, bu durumda, akşam namazını kılar ve ikindi namazının kazasını sonraya bırakır.

Yine bir kimsenin beş vakitten daha fazla kaza namazı varsa bu kişi tertip sahibi olmaktan çıktığı için kazaya bıraktığı namazı kılmadan vaktin namazını kılabilir.

Tertip sahibi olanların bu hükümleri çok iyi bilmesi gerekir. Allahu Teâlâ hepimizi tertip sahibi bir kul eylesin. Âmin.

(Haddâd, el-Cevhera, I, 80; Mevsılî, el-İhtiyar, I, 221-223)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin