a
Ana SayfaZekât72. Birkaç kişinin zekâtını vermeye vekil olan kimse zekâtları birbirine karıştırabilir mi?

72. Birkaç kişinin zekâtını vermeye vekil olan kimse zekâtları birbirine karıştırabilir mi?

Hanefi mezhebine göre, birçok kimsenin zekâtını vermeye vekil olan kimse aldığı zekâtları birbirine karıştırmadan fakirlere vermelidir. Eğer zekâtları birbirine karıştırır ve daha sonra fakirlere verirse, kendi adına sadaka vermiş olur. Bu durumda, zekât mallarını ayrıca ödemesi gerekir.

Eğer vekâlet verenler zekât mallarını karıştırması için vekile izin verirse, bu durumda, vekilin karıştırması caizdir; bunda bir beis yoktur.

Vekâlet verenler izin vermemiş olsa dahi eğer vekilin karıştıracağını biliyorsalar, bu durumda, delaleten izin vermiş sayılacaklarından dolayı karıştırmada bir sakınca yoktur.

Şafiî mezhebinden ise izinsiz karıştırmak da caizdir.

Günümüzde bazı kurumlar ve şahıslar zekâtları toplayıp fakirlere ulaştırma vazifesini üstlenmişlerdir. Ümmet-i Muhammed de bunlara teveccüh edip zekâtlarını bu kurum veya şahıslara teslim etmektedir. Bu kurumlara zekâtlarını verenler onların zekâtları karıştıracağını bildikleri için delaleten izin vermiş olmaktadırlar. Bu da caizdir.

(ed-Dürrü’l-Muhtar, II, 11; el-Fethu’r-Rahmânî, I, 287; Ömer Nasuhi Bilmen, 347, Madde 34)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin