a
Ana SayfaNamaz72. Namazın farz olduğunu bilmeyen kimse kılmadığı namazları kaza eder mi?

72. Namazın farz olduğunu bilmeyen kimse kılmadığı namazları kaza eder mi?

Dârülharpte (kâfirlerin memleketinde) İslam’ı kabul edip bilgisizliğinden dolayı namazlarını kılamamış olan bir kimse, sonradan İslam yurduna gelip namazın farz olduğunu öğrense, önceki namazlarını kaza etmesi gerekmez. Çünkü dârülharpte cehalet bir özürdür.

Fakat İslam ülkesinde bulunup da Müslüman olan bir kimse bu hususta özürlü sayılmaz. Bu kişi İslam’ı kabul ettiği andan itibaren namazlarını kılmakla yükümlü olur ve kılmamışsa -namazın farz olduğunu bilmese dahi- namazlarını kaza eder. Çünkü dârülislamda cehalet bir özür değildir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 188, Madde 293)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin