a
Ana SayfaNamaz77. Cemaatle namaz kılarken cemaat imamın neresinde durmalıdır?

77. Cemaatle namaz kılarken cemaat imamın neresinde durmalıdır?

Cemaatle namazın Peygamberimiz (a.s.m.)’ın sünnetinde sabit olan bir tanzim şekli vardır. Buna tanzime göre, imam öne geçer, cemaat -ister kadın ister erkek olsun- arkasında durur. Çünkü Hz. Peygamber (a.s.m.) böyle yapmıştır. Meselenin detaylı izahı şu şekildedir:

1. Eğer cemaat bir kişi olursa imamın sağ tarafında durur. Ayak topuğu imamın topuğunun biraz gerisinde olmalıdır. Aynı hizada veya sol tarafında namaz kılması mekruhtur. Çünkü bu şekil sünnete aykırıdır. İmamla aynı hizada veya sol tarafında saf tutarak kılınan namaz sahih olup batıl değildir. Sadece mekruhtur. Hanbeli mezhebine göre ise bu şekilde imama uyanın namazı batıl olur.

2. Eğer imama uyanlar bir erkek ve bir kadın olursa; erkek imamın sağında, kadın da erkeğin arkasında namaza durur.

3. Eğer imama uyanlar iki erkek veya bir erkek ve bir çocuk olursa arkada yan yana saf tutarlar.

4. Cemaat bir yahut birden çok kadın hâlinde bulunursa, kendileri ile imam arasında iki metreden fazla mesafe kalmayacak şekilde arkada dururlar.

5. Cemaat erkekler, çocuklar ve kadınlardan oluşuyorsa; imamın arkasında erkekler, onların arkasında çocuklar ve çocukların arkasında da kadınlar saf tutar.

6. İmam saf hâlindeki cemaatin ortasına gelecek şekilde namaza durmalıdır. İmamın -safın iki tarafının da eşit olması için- mihrapta durması sünnettir. Çünkü mihraplar mescitlerin ortasında yapılmış olup imamın durması için tayin edilmiştir. Eğer imam cemaatin sağ veya sol tarafında durursa sünnete aykırı davrandığı için hata etmiş olur. Hanefi mezhebine göre, bu hata tahrimen mekruhtan az fakat tenzihen mekruhtan daha ağırdır.

(ed-Dürrü’l-Muhtar, I, 529 vd.; Fethu’l-Kadir, I, 254, el-Kitâb bi-Şerhi’l-Lübâb, I, 82 vd.)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin