8. Allah’ın Mekke’nin fethini bildirmesi

Allah’ın gaybı bildirmesi konusunun Sekizinci dersindeyiz. Konumuzu hatırlatarak dersimize başlayalım:

Bir kısım sözde alimler, Allah’ın dilediği kuluna gaybı bildireceğini inkar etmekte ve “Gaybı Allah’tan başkası bilmez.” demektedirler… Evet, “Gaybı Allah’tan başkası bilmez.” sözü haktır ve hakikattir. Lakin bunun iki manası vardır:

  1. Gaybın tamamını Allah’tan başkası bilmez.
  2. Gaybın küçük bir meselesini dahi kişi kendi başına bilemez. Ancak Allah’ın ona bildirmesiyle bilir, manasındadır.

Yine Peygamberimiz (asm)’ın “Ben gaybı bilmem.” sözü, “Gaybın tamamını bilmem. Küçük bir meselesini dahi Allah bildirmeden bilmem.” manasındadır. Yoksa “Allah bana gaybı bildirmez.” manasında değildir. Allah gaybtan dilediği kısmı, dilediği kuluna vahiyle veya ilhamla bildirebilir.

Daha önceki derslerimizde bu meselenin 7 delilini işlemiştik. Bu dersimizde Sekizinci Delili işleyeceğiz. Sekizinci Delilimiz, Fetih suresinin 27. ayetidir. Bu ayette Allah Teala şöyle buyurmuş:

“Siz güven içinde, başlarınızı tıraş etmiş ve saçlarınızı kısaltmış olarak korkmadan Mescid-i Haram’a inşallah gireceksiniz.”

Şimdi mezkur ayet-i kerimenin, meselemize bakan cihetini tahlil edelim:

Mekke’den Medine’ye hicret eden müminler, o zamandan beri Mekke’ye gidemiyorlar ve Mekke’nin özlemini yaşıyorlardı. Bunun üzerine Allah Teala, Fetih suresinin mezkur ayetini indirmiş ve onların güven içinde Mescid-i Haram’a gireceklerini haber vermiştir.

Şimdi, “Allah gaybı kimseye bildirmez.” diyen Abdülaziz Bayındır’a, Mustafa İslamoğlu’na ve Mehmet Okuyan’a şu soruları soralım:

  1. Gelecek gayb mıdır, değil midir? Elbette gaybtır.
  2. Gelecekten haber vermek, gaybtan haber vermek midir? Elbette gaybtan haber vermektir.
  3. Ayette geçen, müminlerin Mescid-i Haram’a gireceği haberi, geleceğe mi dairdir? Evet geleceğe dairdir. Bu durumda bu haber, gayptan haber vermek nevinden olur.
  4. Allah bu gaybı bildirmiş midir? Evet, bildirmiştir. Hem de bir kişiye değil, bütün insanlara bildirmiştir.

Peki sizler bunu gördükten sonra, hâlâ nasıl oluyor da “Allah gaybı kimseye bildirmez.” diyorsunuz. İşte bildirmiş, bunu görmüyor musunuz? Yoksa gelecekten haber vermeyi, gayptan haber vermek mi saymıyorsunuz? O zaman neyden sayıyorsunuz, bunu bize bildirin, biz de öğrenelim.

Kardeşlerim, dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki derste, meselemize dair Dokuzuncu Delili işleyeceğiz. O derste görüşünceye kadar Allah’a emanet olun…

(169 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir