a
Ana SayfaTilavet Secdesi8. Araba gibi bir binekte secde ayeti okunsa îmâ ile tilavet secdesi yapılabilir mi?

8. Araba gibi bir binekte secde ayeti okunsa îmâ ile tilavet secdesi yapılabilir mi?

Araba, uçak ve tren gibi bir binekte iken secde ayetini okuyan veya dinleyen kişinin îmâ ile tilavet secdesi yapması caizdir.

Fakat kişi binici değil iken okuduğu veya dinlediği bir secde ayetinden dolayı -bir özrü bulunmadıkça- binici iken îmâ ile secde edemez. Bu yeterli değildir. Binici değil iken okunan bir secde ayetinden dolayı hakiki olarak secdeye gidilmeli ve tilavet secdesi normal şekliyle eda edilmelidir.

Ayrıca şuna da dikkat edilmelidir:

Bir secde ayeti bir mecliste tekrar ile okunacak olursa tek bir tilavet secdesi kâfi gelir. Eğer meclis değişirse, değişen meclis adedince tilavet secdesi yapılması gerekir.

Mesela bir odada bir secde ayeti on defa okunacak olsa tek bir tilavet secdesi yeterlidir. Eğer başka bir odaya geçilir ve aynı secde ayeti burada okunacak olursa, bu durumda, iki defa tilavet secdesi yapılması gerekir. Eğer bir üçüncü odaya geçilir ve mesela burada da beş defa aynı secde ayeti okunursa, bu durumda, meclis üç kere değiştiğinden dolayı üç tilavet secdesi vacip olur.

Gitmekte olan bir arabada veya bir binek üzerinde meclis daima değişmiş sayılır. Bu sebeple, araba veya bir binek üzerinde tekrarlanacak bir secde ayetinden dolayı tekrar sayısınca tilavet secdesi vacip olur. Bu noktaya dikkat edilmelidir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 208, Madde 377-392)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin