a
Ana SayfaKurban8. Çocuk zengin olsa velisi onun malından kurban keser mi?

8. Çocuk zengin olsa velisi onun malından kurban keser mi?

Bazen bir çocuk veya deli kendine kalan bir mirasla veya kendisine yapılan bir hibeyle ya da başka bir sebeple zengin olabilir. Bu durumda şu mesele ortaya çıkar:

— Zengin olan çocuk veya deli kurbanla mükellef midir?

— Velileri onların malından kurban kesmeli midir?

Bu meselede ihtilaf vardır. Şöyle ki:

İmam-ı Azam ve İmam Ebû Yusuf’a göre, akıl ve büluğ kurbanın bir şartı değildir. Bu sebeple, zengin olan çocuğun ve delinin kurban kesmesi gerekir. Çocuğun ve delinin velisi onların malından alarak onlar namına kurban keserler.

İmam Muhammed’e göre ise akıl ve büluğ kurbanın bir şartıdır. Büluğa ermeyene ve aklı olmayana kurban gerekmez ve velileri onların malından alarak kurban kesemez.

Bu meselede fetva İmam Muhammed’in kavline göredir. Buna göre, zengin olan çocuğun velisi çocuğun malından kurban kesmez.

(Vehbe Zuhaylî, IV, 400; Ömer Nasuhi Bilmen, 417, Madde 3)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin