8. Eğer onlar sizin iman ettiğiniz gibi iman ederlerse hidayete ermiş olurlar. (Bakara 137)

Ehl-i kitabın ehl-i cehennem olduğuna dair altıncı delilimiz Bakara suresinin 137. ayetidir. Bu ayet-i kerimede şöyle buyrulmuş:

فَإِنْ آمَنُوا بِمِثْلِ مَا آمَنْتُمْ بِهِ  Eğer onlar -Yani Yahudiler ve Hristiyanlar- sizin iman ettiğiniz gibi iman ederlerse,    فَقَدِ اهْتَدَوْا  şüphesiz hidayete ermiş olurlar.  وَاِنْ تَوَلَّوْا Eğer yüz çevirirlerse,  فَاِنَّمَا هُمْ فِي شِقَاقٍ  onlar ancak bir düşmanlık içindedirler. (Bakara 137)

Şimdi, bu ayetin tahlilini yapalım:

Ayetin başında, “Eğer onlar sizin iman ettiğiniz gibi iman ederlerse” buyrulmuş. Bu cümle Arapçada bir şart cümlesidir. Kendinden sonra gelen cümleye de ceza veya cevap cümlesi denir. Ceza cümlesinin tahakkuku, şartın tahakkukuna bağlıdır.

— Peki, bu ayetteki şart ne?

Şart, onların bizim iman ettiğimiz gibi iman etmesi.

— Peki, bizim iman etmemiz nasıl?

Bizim imanımız şöyle: Biz Allah’ı evlattan ve eşten tenzih ederiz, Allah’ın birliğine iman ederiz, Hz. Muhammed (asm)’ın Allah’ın peygamberi olduğunu tasdik ederiz, Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğuna inanırız ve hâkezâ… İşte bizim imanımız bu. — Peki, onlar bizim imanımız gibi iman ederse ne olacak?

Ayet diyor ki:  فَقَدِ اهْتَدَوْا  Şüphesiz hidayete ermiş olurlar.

Demek, onların hidayete ermesi, bizim gibi iman etmelerine bağlı. Bu durumda, ayetin mana-yı muhalifi de şöyle olur: Eğer bizim iman ettiğimiz gibi iman etmezlerse, onlar hidayet üzere değillerdir.

Şimdi soruyoruz:

— Yahudiler ve Hıristiyanlar bizim iman ettiğimiz gibi iman ediyorlar mı?

— Peygamberimize inanıyorlar mı?

— Kur’an’a inanıyorlar mı?

— İslam’a inanıyorlar mı?

Yoo, hiç birine inanmıyorlar. Bakın, onların hidayete ermesi, bizim gibi iman etme şartına bağlanmış. Bizim gibi iman etmediklerine göre, onlar hidayette değillerdir.

Şimdi şunu soruyoruz:

— Hidayette olmayan cennete nasıl girecek?

Hem de onların hidayetsizliği amelî bir hidayetsizlik de değil, itikadi ve imani bir hidayetsizlik. İmandaki hidayetten zerre miskal nasipleri olmayan, Allah’a eş ve evlat isnat eden, cennette ebedî bir saadete nasıl mazhar olur?

Şimdi de ayetin devamına bakalım:

وَاِنْ تَوَلَّوْا  Eğer yüz çevirirlerse -Yani sizin gibi iman etmezlerse, Müslüman olmazlarsa-فَاِنَّمَا  هُمْ فِي شِقَاقٍ  şüphesiz onlar bir düşmanlık içindedir.(Bakara 137)

— Ehl-i kitap İslam’dan yüz çevirmiş mi?

Evet, çevirmiş.

— Bu durumda, ayet onlar için ne diyor?

Diyor ki: Onlar bir düşmanlık içindedir.

— Kime karşı düşmanlık?

Allah’ın Resulüne karşı düşmanlık, Allah’ın kitabına karşı düşmanlık, Allah’ın dinine karşı düşmanlık ve Allah’a karşı düşmanlık…

— Acaba Allahû Teâlâ Habibine, kitabına ve dinine karşı düşmanlık içinde olanları cennetine hiç sokar mı?

Bu sorunun cevabını sizlere havale ediyorum.

(9 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir