a
Ana SayfaEzan ve Kâmet8. Ezana icabet etmenin hükmü nedir ve nasıl yapılır?

8. Ezana icabet etmenin hükmü nedir ve nasıl yapılır?

Ezanı işiten kişinin ezana icabet etmesi vacip, kâmeti tekrar etmesi ise menduptur. Ezana icabet etmek dil iledir ve müezzinin söylediklerini tekrarlamakla yapılır. Şöyle ki:

– Müezzin  اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ  deyince, işiten de  اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ  der. Müezzin bir daha söyler, işiten de bir daha tekrar eder.

– Müezzin  أشْهَدُ أنْ لاَ إِلٰهَ اِلاَّ اللّه  deyince, işiten  أشْهَدُ أنْ لاَ إِلٰهَ اِلاَّ اللّه  der. Müezzin bir daha söyler, işiten de bir daha tekrar eder.

– Müezzin  أشْهَدُ أنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللّه  deyince, işiten   صَلَّى اللّهُ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ اللّه  (Allah sana salât etsin ey Allah’ın Resulü!) der. Müezzin bir kere daha  أشْهَدُ أنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللّه  deyince, işiten  قَرَّتْ عَيْنِي بِكَ يَا رَسُولَ اللّه  (Gözüm seninle aydın olsun ey Allah’ın Resulü!) der.

– Müezzin  حَىَّ عَلَى الصَّلاَة  deyince, işiten  لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللَّه  (Güç ve kuvvet ancak Allah’ın yardımıyladır.) der. Müezzin bir daha söyler, işiten de bir daha aynı cümleyle icabet eder.

– Müezzin  حَىَّ عَلَى الْفَلاَح  deyince, işiten yine  لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللَّه  der. Müezzin bir daha söyler, işiten de bir daha aynı cümleyi tekrar eder.

– Müezzin  اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ  deyince, işiten  اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ  der.

– Müezzin  لاَ إِلٰهَ اِلاَّ اللّه  deyince, işiten  لاَ إِلٰهَ اِلاَّ اللّه  der.

– Sabah namazında buna ilaveten, müezzin  اَلصَّلاَةُ خَيْرٌ مِنَ النَّوْمِ  (Namaz uykudan daha hayırlıdır.) deyince, işiten  صَدَقْتَ وَبَرِرْتَ  (Doğru ve haklı söyledin.) der.

Ezana icabet bu şekilde yapılır.

(Vehbe Zuhaylî, I, 431)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin