a
Ana SayfaNamaz80. Kişi tek başına farz namazı kılarken yanında cemaat yapılsa ne yapar?

80. Kişi tek başına farz namazı kılarken yanında cemaat yapılsa ne yapar?

Bir kimse tek başına bir farz namaza başladıktan sonra, bulunduğu yerde cemaatle o farz namaz kılınmaya başlansa bakılır:

– Tek başına namaz kılmakta olan henüz secdeye varmamış ise namazı bırakıp imama uyar. Böylece cemaat sevabını kazanır. Bu müstehaptır.

– Eğer birinci rekâtın secdesine varmış ise bakılır: Kıldığı namaz sabah veya akşam namazı ise yine namazını bırakır ve imama uyar. Fakat bunların ikinci rekâtı için secdeye varmışsa artık namazı bırakmayıp tamamlar ve imama uyamaz.

– Eğer kıldığı namaz öğle namazı gibi dört rekâtlı bir farz olur ve birinci secdeyi yapmış olursa,  kıldığı bir rekâta bir rekât daha ilave ederek ikiye tamamlar, sonra teşehhüdde bulunur ve selam vererek kendi namazından çıkıp imama uyar. Kendi başına kıldığı iki rekât namaz nafile olmuş olur.

– Eğer kıldığı namaz dört rekâtlı bir farz olur ve üçüncü rekâtta olursa, eğer üçüncü rekâtın secdesine varmamış ise hemen ayakta veya oturarak selam verip namazdan çıkar ve imama uyar. Yalnız başına kıldığı iki rekât yine nafile olmuş olur.

– Eğer kıldığı namaz dört rekâtlı bir farz olur ve üçüncü rekâtın secdesini yapmış olursa, artık bu namazı tek başına tamamlar. Bu namaz öğle veya yatsı namazı ise kendi farzını kıldıktan sonra -dilerse- imama uyabilir. İmam ile kılacağı namaz bir nafile olmuş olur. Fakat bu namaz ikindi namazı ise artık imama uyamaz. Çünkü ikindi namazından sonra nafile kılınması mekruhtur.

Bu anlattıklarımız farz kılan kişi içindir. Eğer kişi nafile namaz kılarken yanında cemaatle farz namaza başlanırsa, bu nafileyi iki rekât olmak üzere tamamlar. Ondan sonra selam verip cemaate katılır. Eğer üçüncü rekâta kalkmış ise onu da dörde tamamladıktan sonra cemaate katılır.

Bundan cenaze namazı müstesnadır. Nafile namaza başlamış olan kimse, kılınmaya başlanan bir cenaze namazının kaçırılacağından korkarsa, kılmakta olduğu namazı hemen bırakıp cenaze namazı için imama uyar. Sonra nafileyi kaza eder. Çünkü cenaze namazının kazası yoktur.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 190, Madde 302-303)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin