a
Ana SayfaNamaz81. İmama nerede yetişilse rekâta yetişilmiş sayılır?

81. İmama nerede yetişilse rekâta yetişilmiş sayılır?

İmama rükûda yetişen kişi o rekâta yetişmiş sayılır. Bu kişi ayakta “Allahu ekber” diyerek iftitah tekbirini alır ve daha sonra rükûa gider. Rükûa giderken bir daha tekbir almasına gerek yoktur. Bu tekbir hem iftitah hem de rükû için alınmış olur.

İmama rükû halinde yetişen kişi şuna dikkat etmelidir: Tekbiri ayakta almalı ve ondan sonra rükûa gitmelidir. Eğer tekbiri rükûa yakın bir vaziyette alırsa namazı bozulur ve imama uymuş olmaz.

Maalesef camilerde birçok kere görmekteyiz ki bu meseleyi bilmeyenler imamı rükûda kaçırmamak için acele etmekte; bir yandan iftitah tekbirini alırken diğer yandan da rükûa gitmektedir. Bu durumda tekbir rükua yakın olduğu için namazları bozulmaktadır.

Şu meseleyi de hatırlatalım:

Eğer imama uyan kimse imamdan önce rükûa ve secdeye gider veya ondan önce başını kaldırırsa bu rükû ve secde yeterli olmaz. İmamdan önce rükûdan ve secdeden başını kaldıran kişinin hemen rükû ve secdeye dönmesi gerekir. Eğer dönmezse imama aykırı hareket ettiği için namazı bozulur.

Bu durum da camilerde sıkça gözükmektedir. Cemaatten bazıları acelecilik ederek imamdan önce secdeye veya rükûa gitmekte ve başını imamdan önce kaldırmaktadır. Bu durumda namazları bozulmaktadır ama fıkıh bilgisinden mahrumiyetleri sebebiyle, namazlarının bozulduğunu bilmemekte, kimse de onları uyarmayınca bir ömür boyu bu şekilde namaz kılmaktadırlar. Yani kaza edilmesi gereken bir yığın namazları olmaktadır.

Bizler bu iki meseleyi -eğer bilmiyorsak- şimdi öğrendik. İftitah tekbirini rükûa yakın alanları ve imamdan önce hareket edenleri Allah rızası için uyaralım ve namazlarının bozulmaması için gayret gösterelim.

(el-Fetâvâ’l-Hindiyye, I, 102; Reddü’l-Muhtar, II, 344-350)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin