a
Ana SayfaZekât83. Zirai ürünlerin zekâtı ne zaman verilir?

83. Zirai ürünlerin zekâtı ne zaman verilir?

Öşrün farz olma zamanı, ekinlerin bittiği ve meyvenin olgunlaştığı zamandır. Ekinlerin zekâtı harman vaktinde, meyvelerin zekâtı ise toplandıktan sonra verilir. Daha bitmemiş ekinlerin ve belirmemiş meyvelerin öşürlerini vermek caiz değildir.

Eğer çıkan ürün kendiliğinden yok olursa öşrünü vermek gerekmez.

(el-Bedâyi, II, 63; Vehbe Zuhaylî, III, 308, 315; Ömer Nasuhi Bilmen, 360, Madde 71)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin