a
Ana SayfaZekât86. Zirai ürünlerin zekâtını vermeden yemek caiz midir?

86. Zirai ürünlerin zekâtını vermeden yemek caiz midir?

Daha öşrü verilmemiş olan ekinlerden veya ağaç üzerindeki meyvelerden yememelidir. Bununla beraber, öşrünü hesap edip ödemek niyetiyle yenilmesi helal olur. Çünkü yediğini ödemiş olacaktır.

Buna göre, daha öşrünü vermeden ürününden yemek isteyen kimse yiyeceği ürünü tartar ve ne kadar yediğini tespit eder. Daha sonra ürünün öşrünü verirken bunu hesaba katar.

(ed-Dürrü’l-Muhtar, II, 55; el-Fetâvâ’l-Hindiyye, I, 187; Ömer Nasuhi Bilmen, 360, Madde 72)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin