a
Ana SayfaNamaz87. Seferî olana cuma namazı farz mıdır?

87. Seferî olana cuma namazı farz mıdır?

Cuma namazının bir kimseye farz olabilmesi için belli şartların bulunması lazımdır. Bu şartlardan biri de mukim olmaktır. Cuma namazı ikamet hâlindekilere farz olup seferî olan kimselere farz değildir.

Seferî olanlar cuma namazını terk etseler bununla bir günah kazanmazlar. Ancak imkânları biraz zorlayıp kılmak daha faziletlidir.

(Vehbe Zuhaylî, II, 370; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 166, Madde 195)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin