a
Ana SayfaNamaz88. Hasta olana cuma namazı farz mıdır?

88. Hasta olana cuma namazı farz mıdır?

Cuma namazının bir kimseye farz olabilmesi için belli şartların bulunması lazımdır. Bu şartlardan biri de sağlıklı olmaktır.

Hasta olan kimseye -cuma namazına gittiği takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından korkuyorsa- cuma namazı farz değildir. Yürümeye takati olmayan çok yaşlı kimseler de bu hükümdedirler.

Hasta bakıcı da böyledir. Eğer hasta bakıcı camiye gittiğinde hastanın zarar göreceğinden korkarsa cuma namazı ona farz olmaz. Çünkü insanoğlundan zararı def etmek önemli işlerdendir.

(Vehbe Zuhaylî, II, 286, 370; Ömer Nasuhi Bilmen, sf. 166, Madde 195)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin