a
Ana SayfaZekât89. Öşrü verilen ürün satılsa alınan bedele ayrıca zekât gerekir mi?

89. Öşrü verilen ürün satılsa alınan bedele ayrıca zekât gerekir mi?

Öşrü verilen bir arazi ürünü ticaret maksadı olmaksızın ambarda saklanır ve üzerinden bir yıl geçtikten sonra satılırsa, bedelleri olan paralar nisap miktarında olsa bile bunlara zekât vermek gerekmez. Çünkü zekât ile öşür birleşmez. Yani bir malın öşrü verilmişse o malın ayrıca zekâtı verilmez.

Ancak satılıp karşılığında alınan paralar üzerinden bir yıl geçerse, bu durumda, bu paranın zekâtını vermek gerekir.

Yine bu ürünlerin sahibine bir ay veya bir sene yetecek miktardan fazlası nisap miktarına ulaşır ve ticaret niyeti ile saklanırsa, üzerinden bir sene geçince zekâta tabi olurlar. Çünkü bunlar bu durumda ticaret malı hükmüne geçerler.

(Ömer Nasuhi Bilmen, 361, Madde 75)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin