a
Ana SayfaHayız ve Nisaf9. Âdeti düzenli olan kadın gününden fazla âdet görse ne yapar?

9. Âdeti düzenli olan kadın gününden fazla âdet görse ne yapar?

Düzenli bir âdetin değişebilmesi için ona aykırı kaç âdet görmek gerekir hususunda iki farklı fetva vardır. İlk önce bu iki fetvayı öğrenelim, daha sonra hangisiyle amel edileceği hakkında konuşalım:

1. Fetva: Bir âdetin değişebilmesi için ona aykırı iki âdet görmek gerekir. Âdet bir defa ile yerleşir, iki defa ile değişir.

Mesela her ay beş gün âdet gören bir kadın, peş peşe iki ay, altı gün ya da dört gün âdet görse, âdeti beş günden altı güne çıkmış ya da dört güne inmiş olur.

Bu fetva ile amel edecek olan şöyle yapar:

Mesela her ay beş gün âdet görüyor olsa, sonraki ayda altı gün kan gelse, altıncı günkü kanı istihâza kanı kabul eder. (İstihâza kanı hastalık hâlinde çıkan ve hayız kanından farklı olan bir kandır. Kadın bu kan sebebiyle âdet olmaz.) Altıncı gün olunca gusleder ve namazını kılar. Eğer bir sonraki ay kan beş gün devam ederse, âdeti beş gün olarak kalmış olur. Bu durumda, bir önceki ayda altıncı gün gelen kanın istihâza kanı olduğu anlaşılır. Eğer bir sonraki ay kan beş gün değil de altı gün devam ederse, bu durumda, âdeti beş günden altı güne çıkmış olur.

2. Fetva: Bir âdetin değişebilmesi için ona aykırı bir âdet görmek yeterlidir. Âdet bir defa ile yerleşir ve bir defa ile değişir. Bu fetva İmam Ebû Yusuf’un fetvasıdır.

Mesela her ay beş gün âdet gören bir kadın, sonraki ay altı gün âdet görecek olsa, âdeti beş günden altı güne çıkmış olur.

Bu fetva ile amel edecek olan şöyle yapar:

Mesela her ay altı gün âdet görüyor olsa, sonraki ayda yedi gün kan gelse, yedinci günkü kanı hayız kanı kabul eder ve ona göre amel eder. Yedinci gün bitince gusleder ve namazını kılar.

Demek, birinci fetvaya göre, âdetin değişebilmesi için peş peşe iki ay aykırı âdet görmek gerekiyor. İkinci fetvaya göre ise sadece bir defa aykırı âdet görmekle âdet değişiyor.

— Peki, bir kadın hangi fetva ile amel etmelidir?

Hangisi kolayına geliyorsa onunla amel eder. Bu, Allah’ın kadınlara sağladığı bir kolaylıktır. Dileyen, âdetinin iki defa ile değişeceğini kabul eder ve bu şekilde amel eder. Dileyen de âdetinin bir defa ile değişeceğini kabul eder ve bu şekilde amel eder.

Âdetinin bir defa ile değişeceğini kabul edenlere bir-iki konuyu hatırlatmak gerekir:

Mesela her ay yedi gün âdet gören bir kadın, sonraki ayda on gün âdet görecek olsa, bu on günün tamamında kendini âdetli kabul eder. Bu durumda, âdeti yedi günden on güne çıkmış olur. Çünkü o, “Âdet bir defa ile değişir.” fetvasıyla amel ediyor.

Ancak bu kan on günü aşar ve mesela on iki gün devam edecek olursa, bu durumda, âdeti yedi günde kalmış olur. Fazladan kan gördüğü beş gün istihâza kabul edilir. Çünkü âdetin en fazlası on gündür. Kan on günü aştığında fazladan gelen kan âdetten kabul edilmez. Bu durumda, kişi önceki âdet gününü esas alır. Kendini âdetli zannettiği için kılmadığı namazları da kaza eder.

Yine mesela her ay beş gün âdet gören kadın, âdeti olan günden iki gün önce veya üç gün önce veya dört gün önce kan görse, bunların hepsi âdet kabul edilir. Çünkü toplamı on günü geçmemiştir ve âdetin erken başlaması caizdir.

Fakat kan gördüğü günlerin toplamı on günden fazla olursa, bu durumda, belli olan âdetindeki beş günü hayız kabul edip, diğerlerini istihâza kabul etmesi gerekir. Çünkü âdetin en fazlası on gündür. On gün aşıldığında fazladan gelen kan âdetten kabul edilmez. Yine kendini âdetli zannettiği için kılmadığı namazları kaza eder.

Bu son iki mesele, âdetin bir defa ile değiştiğine hükmedenler içindir. Âdetin iki defa ile değişeceğine hükmedenler için bunlar zaten mesele değildir.

(Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, sf. 75, Madde 110)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin