9. Allah’ın Hz. Yusuf’a 50 sene sonraki gaybı bildirmesi

Allah’ın gaybı bildirmesi konusunun Dokuzuncu dersindeyiz. Konumuzu hatırlatarak dersimize başlayalım:

Bir kısım sözde alimler, Allah’ın dilediği kuluna gaybı bildireceğini inkar etmekte ve “Gaybı Allah’tan başkası bilmez.” demektedirler… Evet, “Gaybı Allah’tan başkası bilmez.” sözü haktır ve hakikattir. Lakin bunun iki manası vardır:

  1. Gaybın tamamını Allah’tan başkası bilmez.
  2. Gaybın küçük bir meselesini dahi kişi kendi başına bilemez. Ancak Allah’ın ona bildirmesiyle bilir, manasındadır.

Yine Peygamberimiz (asm)’ın “Ben gaybı bilmem.” sözü, “Gaybın tamamını bilmem. Küçük bir meselesini dahi Allah bildirmeden bilmem.” manasındadır. Yoksa “Allah bana gaybı bildirmez.” manasında değildir. Allah gaybtan dilediği kısmı, dilediği kuluna vahiyle veya ilhamla bildirebilir.

Daha önceki derslerimizde bu meselenin 8 delilini işlemiştik. Bu dersimizde Dokuzuncu Delili işleyeceğiz. Dokuzuncu Delilimiz, Yusuf suresinin 15. ayetidir. Bu ayette şöyle buyrulmuş:

وَأَوْحَيْنَا إِلَيْهِ Biz ona -yani Hz. Yusuf’a- vahyettik ki   لَتُنَبِّئَنَّهُمْ بِأَمْرِهِمْ هَـذَا onların bu işlerini -yani seni kuyuya atmalarını ve sana yaptıkları kötülükleri- andolsun ki onlara haber vereceksin   وَهُمْ لاَ يَشْعُرُونَ onlar hiç farkında değillerken.

Şimdi mezkur ayet-i kerimenin, meselemize bakan cihetini tahlil edelim:

Hz. Yusuf kuyuya atıldığında, İmam Dahhak’a göre 6 yaşında, Hasan Basri’ye göreyse 15 yaşındaydı. Yaşta ihtilaf olmakla birlikte, daha çocuk yaşta olduğunda ihtilaf yoktur. Cenab-ı Hak kuyuda ona vahyetmiş ve kardeşlerinin bu kötülüğünü onlara haber vereceğini bildirmiştir. Hadise tam da Allah’ın beyan buyurduğu gibi gerçekleşmiş ve 50 yıl sonra Hz. Yusuf kardeşlerine, yaptıkları kötülüğü haber vermiştir. Hz. Yusuf kardeşleriyle karşılaştığında 60 yaşlarındaydı. Demek Allah Teala o kuyuda Hz. Yusuf’a, 50 sene sonra gerçekleşecek bir hadiseyi vahyetti!..

Şimdi, “Allah gaybı kimseye bildirmez.” diyen Abdülaziz Bayındır’a, Mustafa İslamoğlu’na ve Mehmet Okuyan’a şu soruları soralım:

  1. 50 yıl sonrası gayb mıdır, değil midir? Elbette gaybtır.
  2. 50 yıl sonrasından haber vermek, gaybtan haber vermek midir? Elbette gaybtan haber vermektir.
  3. Allah bu gaybı Hz. Yusuf’a bildirmiş midir? Evet, bildirmiştir. Hem de daha çocukken, peygamber değilken bildirmiştir.

Peki sizler bunu gördükten sonra, hâlâ nasıl oluyor da “Allah gaybı kimseye bildirmez.” diyorsunuz. İşte Hz. Yusuf’a daha çocukken bildirmiş. Bunu görmüyor musunuz? Kur’an’ın ayetlerine karşı ne zaman işittik ve itaat ettik diyeceksiniz?

Kardeşlerim, dersimizi burada noktalayalım. Bir sonraki derste, meselemize dair Onuncu Delili işleyeceğiz. O derste görüşünceye kadar Allah’a emanet olun…

(186 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Playlists Have This Video

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir