a
Ana SayfaHadis Savunması9. Biz seni din hususunda bir şeriat sahibi kıldık. (Casiye 18)

9. Biz seni din hususunda bir şeriat sahibi kıldık. (Casiye 18)

Casiye suresi 18. ayette şöyle buyrulmuş:

ثُمَّ جَعَلْنَاكَ عَلَى شَرِيعَةٍ مِنَ الْأَمْرِ  Sonra biz seni din hususunda bir şeriat sahibi kıldık.  فَاتَّبِعْهَا  Sen ona uy,  وَلاَ تَتَّبِعْ أَهْوَاء الَّذِينَ لاَ يَعْلَمُونَ  bilmeyenlerin heva ve heveslerine uyma.

Manaya bir daha dikkat edelim: (Ey Habibim!) Sonra biz seni din hususunda bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy, bilmeyenlerin heva ve heveslerine uyma. (Casiye 18)

Şimdi bu ayet-i kerime üzerinde biraz tahlil yapalım:

Ayet-i kerimenin başında şöyle buyrulmuş:

ثُمَّ جَعَلْنَاكَ عَلَى شَرِيعَةٍ مِنَ الْأَمْرِ  Sonra biz seni din hususunda bir şeriat sahibi kıldık.

Ayetin bu beyanından anlıyoruz ki: Peygamber Efendimiz (a.s.m.)’a bir şeriat verilmiştir.

Şeriat: İslam hukuku demektir. Allahu Teâlâ’nın insanın eylemlerini düzenlemek amacıyla koyduğu yasalara şeriat denir. Nasıl ki mevcut hukukumuzda her suç tanımlanmış ve ona bir ceza belirlenmiş; aynen bunun gibi, şeriatta da suçlar ve cezalar belirlenmiştir. Yani neyin helal neyin haram olduğu, neyin suç neyin mübah olduğu tayin edilmiş ve suçlara cezalar takdir edilmiştir.

Şimdi, ayet-i kerime diyor ki: Biz seni din hususunda bir şeriat sahibi kıldık.

Sorumuz şu: Bu şeriat nerededir?

Sakın “Kur’an’dadır.” demeyin. Çünkü Kur’an’da sınırlı sayıda hüküm vardır. Bu hükümler de tam manasıyla açıklanmamıştır. Mesela Kur’an’da hırsızın cezası el kesmek olarak belirlenir. Lakin hangi şartlarda el kesilecek, bu izah edilmez. Mesela bir kimse pazarda bir elma çalsa, yine eli kesilecek mi? Bir elma için el kesilir mi? El kesmeyi gerektiren hırsızlığın şartları nelerdir?

İşte Kur’an bunu düzenlemez. Demek, hem Kur’an’da sınırlı sayıda şeriat hükmü var hem de olanlar her yönüyle izah edilmemiş.

Sorumuza bir daha dönelim: Kur’an’da Peygamberimize hitaben, “Biz sana şeriat verdik.” buyrulmuş. Ama biz bu şeriatın bütün hükümlerini ve detaylarını Kur’an’da göremiyoruz. O hâlde bu şeriat nerededir?

— Aklınıza, hadislerden ve Peygamber Efendimiz (a.s.m.)’ın sünnetinden başka bir yer geliyor mu?

Benim gelmiyor!

Sözün özü: Allahu Teâlâ Peygamberimize bir şeriat verdiğini Kur’an’ın ayetiyle beyan buyurmuş ve Peygamberimize “Sen ona uy, bilmeyenlerin heva ve heveslerine uyma.” diye emretmiş. Bu şeriatın çok az hükmü Kur’an’da zikredilmiş, zikredilenlerin de detayına girilmemiş. Detay ve şeriatın ekser hükümleri hadislerde izah edilmiş.

Bu beyanlardan sonra, şimdi hadis inkârcılarına diyoruz ki:

Siz, “Biz Kur’an’a uyarız. Kur’an bize yeter.” diyorsunuz.

— Peki, Casiye suresinin 18. ayetini hiç okumuyor musunuz?

Bu ayeti kerimede, Peygamberimize bir şeriat verildiği açıkça beyan buyrulmuş ve Peygamberimize bu şeriata uyması emredilmiş. Hadi bize bu şeriatı Kur’an’da gösterin!

— Kur’an’da şeriatla ilgili kaç hüküm gösterebilirsiniz?

Mesela Kur’an “İçki içmeyin!” diye emreder. Peki, içenin cezası nedir, Kur’an’da gösterebilir misiniz?

Yine Kur’an “Faiz yemeyin!” der. Peki, faiz yiyenin cezasını Kur’an’da gösterebilir misiniz?

Yine Kur’an “Zekât verin!” der. Peki, zekâtın hangi maldan ve ne oranda verileceğini Kur’an’da gösterebilir misiniz?

Örnekler saymakla bitmez. Eğer sizler hadisleri inkâr ederseniz, Peygamberimize verilen şeriatı da inkâr etmiş olursunuz. Çünkü şeriatın ekser hükümleri hadislerde geçmektedir. Şeriata uyabilmek için, önce şeriatın hükümlerinin geçtiği hadisleri kabul etmek gerekir.

— Hadisleri inkâr eden hangi şeriata uyacak?

Ey Kur’an’a tabi olduğunu iddia eden hadis inkârcıları! Kur’an size şeriata uymanızı emrediyor; şeriatın da ekser hükümleri hadislerde geçmektedir.

— Kur’an’ın bu emrine mukabil, şeriatın anlatıldığı hadisleri niçin inkâr ediyorsunuz?

— Kur’an’ın “Ona uyun.” dediği şeriata niçin uymuyorsunuz?

Hani siz Kur’an’a tabi oluyordunuz? Hadi tabi olsanız ya… Bizler sizi Casiye suresinin 18. ayetine uymaya davet ediyoruz.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin