a
Ana SayfaFikir Sofrası9. Dünya lezzetleri fânidir; kıymet vermeye değmez!

9. Dünya lezzetleri fânidir; kıymet vermeye değmez!

Dünya lezzetlerinin fenasına şu misalle bakabiliriz:

Bir lezzet ölçer farz edelim… Nasıl ki tansiyonumuzu bir alet vasıtasıyla ölçüyoruz; aynen bunun gibi, gün içinde aldığımız lezzeti de bu lezzet ölçer ile ölçeceğiz.

Bir günde alınabilecek en fazla lezzet 100 olsun. Aletimiz acıyı ve elemi de ölçebilsin; bir günde alınabilecek en fazla elem de -100 olsun.

Şimdi, bu aleti hepimizin koluna bağladılar:

– Birisi yatla geziyor, dünyayı dolaşıyor; onun aldığı lezzet 70.

– Birisi denizin dibine dalmış, balıklarla yüzüyor; onun aldığı lezzet 80.

– Birisi en leziz yemekleri yemiş ve günün kalan kısmını da güle oynaya geçirmiş; onun aldığı lezzet 90.

– Birisi de hastanede acı çekiyor; onun lezzeti -10.

– Birisi hapiste, sevdiklerinden uzak; onun lezzeti -20.

– Birisi sade bir vatandaş; onun lezzeti 20-30.

Bunlar gibi, her bir kişi o gün içinde farklı bir lezzet alıyor olsun. Bütün bu lezzet dereceleri farklı olmakla birlikte, ortak bir nokta var, o da şu:

İnsanlar yatıp uykuya daldıklarında lezzet ölçer sıfırlanıyor. Kimse ertesi güne bir lezzet taşıyamıyor, önceki günün lezzetini hissedemiyor, o lezzetin ona faydası olmuyor. Hatta bazen şöyle oluyor:

Bir gün önce 100 lezzet alan birisinin ertesi gün evladı ölüyor veya kendisi hastalanıyor ya da başına bir musibet geliyor, bu sebeple de o gün içindeki lezzeti eksi 60-70 oluyor. Yani lezzet değil, elem çekiyor; bir gün önceki lezzetinin ona hiçbir faydası olmuyor.

— O hâlde dostlar, bu durumda ne yapmak lazım?

— Bugünün lezzetini yarına taşıyamıyorsak, her gün lezzet ölçerimiz sıfırdan başlıyorsa, dünyevi lezzetler bu kadar fâniyse ne yapmak lazım?

Fâni lezzetlerden yüz çevirip baki lezzetlere yönelmek lazım! Hakiki lezzet olan iman-ı billahta, marifetullahta ve muhabbetullahta yol almak lazım. Hakiki lezzet olan ibadete yönelmek lazım. Baki lezzetler peşinde koşmak lazım…

Biz misali gün üzerinden verdik ve bugün aldığımız lezzeti yarına taşıyamayacağımız üzerine konuştuk. Allah dostları bu zaman dilimini bir saate hatta bir kısmı bir dakikaya indirmişler. Lezzetin bir dakika sonraya taşınamayacağını keşfederek fâni lezzetlerden bütün bütün yüz çevirmişler. Öyle ya, en lezzetli yiyeceği yeseniz, bir dakika sonra lezzeti kayboluyor!

Madem hakikat budur, öyleyse gelin dostlar, fenaya mahkûm lezzetler peşinde koşmayalım. Bırakalım dünya ehl-i dünyanın olsun; bize Allah ve ukba yeter.

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin