a
Ana Sayfaİtikâf9. İtikâfın edepleri nelerdir?

9. İtikâfın edepleri nelerdir?

İtikâfın bazı edepleri vardır. Bu edepler şunlardır:

1. İtikâfa giren kimse -gücü yettiği kadar- gece ve gündüz namaz kılmalı, Kur’an okumalı, Allah’ı zikretmeli ve diğer ibadetlerle meşgul olmalıdır.

2. İtikâfa giren kimsenin oruç tutması sünnettir. Vacip itikâflarda ise oruç zaten şarttır.

3. Ramazanda itikâfa girmek menduptur. Çünkü ramazan ayların en faziletlisidir. Özellikle ramazanın son on gününde itikâfa girmek ittifakla daha faziletlidir.

4. İtikâfa giren kişi -eğer itikâfı bayram gecesine bitişik ise- bayram gecesi de itikâfta kalmalıdır. Bu sayede bir ibadeti diğer bir ibadete bitiştirmiş olur. Ayrıca bayram gecesini ihya etmenin fazileti ile ilgili birçok hadis-i şerifi nakledilmiştir. İtikâfını bayram namazıyla birleştiren kişi bu geceyi de ihya etmiş olur.

5. İtikâfa giren kişi gereksiz söz ve işlerden sakınmalı ve çok konuşmamalıdır. İtikâfa giren hayırdan başka söz konuşmaz. Başkaları ile ihtiyaç ölçüsünde konuşmasında bir beis yoktur.

6. İtikâfa giren kişi münakaşa, mücadele, sövme ve kötü sözler sarf etme gibi fiillerden sakınmalıdır. Zira bunları yapmak itikâf dışında da mekruhtur. İtikâfta ise daha kuvvetli mekruhtur. Ancak bunlardan birini yapmakla itikâf bozulmaz.

(ed-Dürrü’l-Muhtar, II, 185; Vehbe Zuhaylî, III, 235 vd.)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin