a
Ana SayfaKur'an-ı Kerim9. Tefsir kitaplarına abdestsiz dokunmak caiz midir?

9. Tefsir kitaplarına abdestsiz dokunmak caiz midir?

Tefsir kitaplarında eğer tefsir miktarı çok ise ona abdestsiz dokunmak caizdir. Eğer Kur’an miktarı çok veya eşit ise ona abdestsiz dokunmak caiz olmaz.

Tefsir miktarı çok olan kitaplara abdestsiz dokunmak caiz olmakla birlikte, sayfaları çevirirken, üzerinde ayet yazılı olan sayfalara abdestsiz dokunmak caiz olmaz. Abdest almaya üşenen kimseler bu sayfaları kalem gibi bir şeyle çevirmeli ve sayfaya değmemelidir. Zira Hanefi mezhebinde, Kur’an’a abdestsiz dokunmak caiz olmadığı gibi, üzerinde Kur’an ayeti yazılan sayfalara da abdestsiz dokunmak caiz değildir.

Maalesef bu fıkhi hükmü birçok kişi bilmemekte ve dinî kitapları okurken üzerinde ayet yazılı sayfaları abdestsiz çevirmektedir. Hatta ramazan ayında bazı iş yerleri imsakiye bastırmakta ve bu imsakiyelerin üzerine Kur’an ayetlerini yazmaktadır. Bu imsakiyelerin yere atılmadığını hüsnüzan ile farz etsek bile, abdestsiz kişiler bunlara dokunacağı için haram işlemiş olmakta, imsakiyeleri basanlar da bu günaha vesile olmaktadır. Buna da dikkat etmek gerekir.

(İbrahim Halebî, Halebî Sagîr, 40; Vehbe Zuhaylî, I, 212 vd.)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin