a
Ana SayfaTilavet Secdesi9. Teyp, radyo ve öğretilmiş kuşlardan secde ayeti dinlense tilavet secdesi gerekir mi?

9. Teyp, radyo ve öğretilmiş kuşlardan secde ayeti dinlense tilavet secdesi gerekir mi?

Bir kimse secde ayetinin ses yankısını dinlerse tilavet secdesi etmesi icap etmez. Mesela mağara gibi bir yerde secde ayeti okunsa ve ses mağarada yankılansa, bu yankıyı işiten kişiye tilavet secdesi vacip olmaz. Çünkü bu aks-i sedadır ve aks-i sedadan dolayı secde vacip değildir.

Kaset gibi kayıt aletlerinin şeritlerinden dinlenen ses de aks-i seda olarak kabul edilmiştir.  Bu sebeple, teyp ve plak gibi aletlerden secde ayeti dinlense secde etmek gerekmez. Bununla birlikte, eğer secde yapılırsa bu da güzel olur.

Radyo veya televizyondan canlı dinlemeye gelince, bu sesin aksinden ziyade bir nakildir; aks-i seda değil, bir nakl-i sedadır. Bu sebeple, radyo ve televizyon vasıtasıyla işitilen bir secde ayetinden dolayı tilavet secdesi yapılması vacip olsa gerektir. Velev ki vacip olmasa dahi secde edilmesinde bir sakınca olmadığından secde edilmesi ihtiyata daha uygundur ve Kur’an-ı Kerim’e saygı ve hürmetin bir göstergesidir.

Papağan gibi öğretilmiş kuşlardan secde ayeti dinlemeye gelince, bu konuda iki görüş vardır. Bir görüşe göre, bunlardan işitilen secde ayetinden dolayı tilavet secdesi gerekmez. Diğer bir görüşe göre ise kuşlardan işitilen secde ayetinden dolayı tilavet secdesi gerekir. Çünkü işitilen Allah’ın kelamıdır.

Böyle ihtilaflı meselelerde ihtiyatlı davranmak takvaya en uygun olanıdır. Secde etmekte bir zarar söz konusu değildir. Etmemek de ise -bir görüşe göre- zarar ihtimali vardır. Bu durumda, secde etmek en evla olanıdır.

(Vehbe Zuhaylî, II, 237; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 204, Madde 371-374)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin