a
Ana SayfaYiyecekler-İçecekler9. Yengeç ve ıstakoz gibi deniz hayvanlarını yemek helal midir?

9. Yengeç ve ıstakoz gibi deniz hayvanlarını yemek helal midir?

Hanefî mezhebine göre, deniz hayvanlarını yemek, balığa benzemeleri ve sadece denizde yaşamaları şartıyla helaldir. Balığa benzemeyen hayvanların yenilmesi helal değildir. Yine hem denizde hem de karada yaşayan hayvanlar da yenilmez. Buna göre, kurbağa, yengeç, midye, ıstakoz, yılan ve bunlara benzeyen hayvanları yemek caiz değildir.

Şafiî mezhebine göre, denizde yaşayan her türlü hayvanı yemek helaldir. Denizde yaşayan hayvanların balığa benzemesi gerekmez. Hem denizde hem de karada yaşayan yengeç, timsah ve kurbağa gibi hayvanları yemek ise helal değildir. Demek, Şafiî mezhebi âlimleri, deniz hayvanlarının helal olabilmesi için sadece denizde yaşamasını şart koşmuş, balığa benzemesini şart koşmamıştır.

Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre ise kurbağa, yengeç ve kaplumbağa gibi hem denizde hem de karada yaşayan hayvanların yenilmesi helaldir. Malikiler bundan sadece su aygırını istisna etmişlerdir. Hanbeliler de kaplumbağa ve su aygırı gibi hayvanların kesilmesi gerektiğini, yengeç gibi akan kanı bulunmayanların ise kesilmesine gerek olmadığını söylemişlerdir.

Böyle ihtilaflı meselelerde kişiye düşen, -bir zaruret olmadıkça- kendi mezhebinin fetvasıyla amel etmektir. Bizler Hanefi olduğumuza göre, hem denizde hem de karada yaşayan ve balığa benzemeyen deniz hayvanlarını yemeyeceğiz. Istakoz, yengeç ve midye bunlardan bazılarıdır.

(el-Bedâyi, V, 35 vd.; Tebyînü’l-Hakaik, V, 294 vd.; Tekmiletü Fethi’l-Kadir, VIII, 61 vd.; ed· Dürrü’l-Muhtar, V, 214 vd.; el-Lübab, III, 228 vd.)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin