a
Ana SayfaNamaz90. Şiddetli yağmur cuma namazına gitmemek için bir özür müdür?

90. Şiddetli yağmur cuma namazına gitmemek için bir özür müdür?

Şiddetli yağmur, şiddetli kar ve tipi cuma namazına gitmemeyi mübah kılan özürlerdendir. Kişi şiddetli yağmur ve tipi de cuma namazına gitmezse günahkâr olmaz.

Yine düşman korkusu, fazla çamur ve benzeri engeller de cuma namazına gitmemeyi mübah kılan özürlerdendir.

Bununla beraber, bu kişilere her ne kadar cuma namazı farz değilse de bu kişiler gidip cuma namazını kılacak olurlarsa büyük sevap kazanırlar ve vaktin farzını yerine getirmiş olurlar. Bu kişiler artık o günün öğle namazını ayrıca kılmakla mükellef olmazlar.

(Vehbe Zuhaylî, II, 286; Ömer Nasuhi Bilmen, Sf. 166, Madde 195)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin