a
Ana SayfaNamaz93. İslami otellerin mescitlerinde cuma namazı kılmak caiz midir?

93. İslami otellerin mescitlerinde cuma namazı kılmak caiz midir?

Cuma namazının kılınabilmesi için bazı şartlar lazımdır. Bu şartlar olmadan cuma namazı kılınamaz. Şimdi, bu şartlardan meselemize bakan şart üzerinde konuşalım:

Cuma namazının sahih olabilmesi için, cuma namazı kılınan mescidin veya caminin herkese açık olması ve herkesin buraya girmesine izin verilmiş olması gerekir. Cuma namazı kılınan yere bir kısım insanların girmesi yasaklanırsa bu mekânda cuma namazı kılmak sahih olmaz.

Mesela hapishanelerde bulunan camilerde cuma namazı kılmak sahih değildir. Çünkü buralardaki camilere dışarıdan insanlar girememektedir. Caminin herkese açık olmaması sebebiyle hapishanelerde cuma namazı kılınmaz.

Yine kışlalardaki camilerde cuma namazı kılmak sahih değildir. Çünkü -güvenlik sebebiyle de olsa- buralardaki camilere dışarıdan insanlar girememektedir. Caminin herkese açık olmaması sebebiyle kışlalarda cuma namazı kılınmaz. Kışlada asker var, cami var ancak buna rağmen cuma namazı kılınamıyor. Çünkü caminin kapısı herkese açık değil.

Aynı durum otellerdeki mescitler için de geçerlidir. Bu mescitler otel misafirlerine tahsis edilmiş olup dışarından gelenlere kapatılmıştır. Hatta sadece mescide değil, otelin kendisine bile müşteri olmayanların girmesi yasaktır. Kapıdaki görevli -otel müşterisi hariç- insanların otele girmesine müsaade etmemektedir. Bu sebeple de otel mescitlerinde cuma namazı kılınması sahih değildir.

Bu durumda, otelde tatilini yapan kimse için iki yol vardır:

1. Muhtemelen otele uzak bir yerden geldiği için seferîdir. Seferî olana da cuma namazı farz değildir. Bu kişi cuma namazını terk edebilir ve cuma vakti geçtikten sonra öğle namazını kılabilir.

2. İşin biraz zahmetine katlanıp otelden çıkar ve yakındaki bir camiye giderek cuma namazını kılar.

Üçüncü yol olan cuma namazını otelde kılmak bir seçenek değildir.

(Vehbe Zuhaylî, II, 381)

Yazar: Sinan Yılmaz

Paylaş:
Bu Makaleyi Değerlendirin