Ahirette ayaklar altında çiğnenenler

Fussilet suresi 29. ayette şöyle buyrulmuş:

وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا (O gün) kafirler der ki رَبَّنَا Ey Rabbimiz! أَرِنَا الَّذَيْنِ أَضَلاَّنَا مِنَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ Cinlerden ve insanlardan bizi doğru yoldan saptıranları bize göster نَجْعَلْهُمَا تَحْتَ أَقْدَامِنَا onları ayaklarımızın altına alalım لِيَكُونَا مِنَ الْأَسْفَلِينَ böylece cehennemin en altında kalanlardan olsunlar. (Fussilet, 41/29)
İşte bu dünyada, birbirlerini günahta ve isyanda taklit edenler, ahirette böyle diyecekler. Eşi kocası için diyecek ki:

“Ey Rabbim, benim kocam beni senden uzaklaştırdı. Beni günahlara sürükledi. Onun yüzünden bu haldeyim. Şu kocamı bana ver de onu ayaklarımın altında ezeyim, cehennemin en altında kalsın.”
Evlat, kendisine İslam’ı öğretmeyen anne babası için diyecek ki:

“Ey Rabbim, anne babam bana Kur’an’ı, İslam’ı öğretmedi. Eğer öğretselerdi ben bu durumda olmazdım. Bana anne babamı ver de ayaklarımla onları çiğneyeyim.”

Kişi, kendisini günaha sürükleyen arkadaşı hakkında şöyle diyecek:

“Ey Rabbim, ben şu dostuma uydum, o da beni İslam’dan uzaklaştırdı. Ver onu bana rabbim, ayaklarımla çiğneyeyim, cehennemin en altında kalsın…”

Sözün özü, her günahkâr, kendisini o günaha sürükleyen kişiden ahirette şikâyetçi olacak ve onu ayaklarıyla çiğnemek isteyecektir.

Ey bu dünyada birbirlerini günaha sürükleyenler! Ahirette birbirinizden böyle şikâyetçi olacaksınız. Dünyadaki sevginiz, ahirette kin ve nefrete dönecek. O halde gelin, bu dünyada birbirinize, takvayı nasihat edin…

Allah’a emanet olsun…

(118 kez ziyaret edildi, Bugün 1 ziyaret)

İlgili Videolar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir